(UNIUYO) List of graduating student for 24th Convocation 

(UNIUYO) List of graduating student for 24th Convocation

(UNIUYO) List of graduating student for 24th Convocation. List of graduating student for 24th Convocation. University of Uyo, UNIUYO graduands list for the 24th convocation.

(UNIUYO) List of graduating student for 24th Convocation 

 

Authorities of the University of Uyo (UNIUYO) have published the list of graduands for the 24th convocation.

confirm the spelling, the degree awarded and positioning of their names on the list before the final production.

Correction should be forwarded to the email: registrar@uniuyo.edu.ng

UNIUYO Graduating student List.

Confirm your details from the List below

B.Agric. (Hons) Agricultural Economics and Extension
Second Class Upper
ESSIEN, Idung Aniefon
ETEFIA, Christiana Elijah
JIMMY, Maxwell Isaiah
PHILIP, Abigail Jacob
SUNDAY, Anietie Emmanuel
Second Class Lower
AKPAN, Peace Jonah
ASUQUO, Effiong Andrew
DANIEL, Blossom Aniedi
EDEM, Ifiok Friday
EFFIOM, Grace Bassey
EKUNG, Pius Okon
IBEZIM, Tochukwu Donatus
ITAM, Uduak Ukpabio
JOHN, Affiong Rosalyn
OKHUESE, Mercy
OKON, Udeme Anietie
OTU, Edima Ndarake
ROBERT, Samuel Anietie
SAMPSON, Sifon Friday
UDOETTE, Edikan Emmanuel
UDOEWA, Etukakpan Eddy
UDOTAI, Emem Michael
UDUEHE, Ifiokabasi Enoette
UFOT, Itohowo Itoro
UKO, Edikan Francis
Third Class
JOE, Enobong Champell
JOSEPH, Aniebiet Paul
OKPO, John Oyong
B.Agric. (Hons) Animal Science
Second Class Upper
AGWU, Ani Ekwe
ETUK, Anietie Aniema IKPA, John Umoh
JOHN, UtibeAbasi Emmanuel
JONAH, Abasiodiong Sunday OBO, Oto-Obong Akpan
OBONG, Joy Ime
OKAFOR, Ifunanya Prisca
OKON, Blessing Asuquo OSSOM, Ruth Nkoyo
SAM, Gabriel Okon
2015/2016 SESSION
Second Class Lower
AKPAN, Glory Joshua
AKPANDA, Isidore Idungima
BROWNSON, Glory Esimene
DAN, Akanimo Christopher
EDIKE, Victor Iniobong
EKONG, Enobong Bassey
EMENYI, Esther Esin
ESSIEN, IdongesitAbasi Godfrey
ESSIEN, Kemfon Friday
IMO-OBONG, Uduak Ekukinam
INO-EKANEM Ofonime Sunday
JAMES, Edidiong Ime
JAMES, Unyime John
OTASOWIE, Franca Eghosa
THOMPSON, Lydia Ekpong
UDO, Margaret Ndarake UDOFOT, Moses
Third Class
EKAM, Ini-Mfon Simeon SILAS, Ekemini Sunday
B.Agric. (Hons) Crop Science
Second Class Lower
AKPAN, Trust Ubong
AKPAUSO, Ifiok Atauyo BASSEY, Jenny Antigha EMINUE, Mercy Ikwo
IRON, Edidiong Udeme
OGWO, Uwakaonyemma Ogwo
UMOESSIEN, Christian Patrick
B.Fisheries (Hons) Fisheries and Aquaculture
First Class
DAVID, Gift Samuel
Second Class Upper
EKWERE, Idongesit Archibong JOHN, Blessing Ishmael
Second Class Lower
BASSEY, Edidiong Udeme
EKPO, Imeobong Favour
HENRY, Edidiong Christopher
NICE, Samuel Essienubong OKON, Patience Godwin UDOKA, Ubong Sunday
Third Class
JOHNSON, Nsisong Effiong
B.Sc (Hons) Food Science and
Technology
Second Class Upper
AKPANUWA, Daramfon Ubon
EDET, Uwakmfon Okon
EKANIM, EtoroAbasi Emmanuel
EKANEM, Idongesit Ubong
JOHN, Blessing Aniefiok
UDO, Joy Augustus
UMANAH, Nsikak Donatus
Second Class Lower
AKPAN, Eno Ini
EBONG, Deborah Godwin
ETIM, Emem Dominic
IBANGA, Uduak Immanuella
KENNETH, Esther Odichinma
MBAK, Deborah Lawrence
MICHAEL, Promise Michael
NDAEYO, Mfonobong Bassey
NKOP, Sifon Effiong
OBATA, Ijeoma Linda
OKON, Mfonobong Edet
OKONKO, Nsemeke Christopher
OKWONG, Mary Okwong
OTAIJE, Ogechukwu Melissa
SUNDAY, Bella Ituen
SUNDAY, Idongesit Godwin
UDOFIA, Edidiong Nkereuwem UDOM, Ukemeobong Sunday UNUFI, Emem Uloh
WILLIAMS, Edidiong Ekpenyong
Third Class
ARCHIBONG, Uduak Joseph ENANUGA, Oghale Rachael
ESHIETT, Patience Godwin
JOB, Enobong Emmanuel OKIM, Ime Okon
B.Forestry (Hons) Forestry and Wildlife
Second Class Lower
BEMOH, Godwin Asuquo
DAMIAN, Roseline Ihekwoaba
ESSEN, Etimbuk Monday

FACULTY OF AGRICULTURE
IKANG, Ernest Edet Third Class
JONAH, Idorenyin Ime
SUNDAY, Nsikak Otu
OKON, Kenneth Sunday
OTTONG, Jude Linus Third Class
ASUQUO, Isaac Effiom
EDEM, Arit Emmanuel
ETIM, Ndifreke John
PETER, John Akpan Pass
JOSEPH, Oto-Obong Friday
UDOKA, Agnes Alphonsus UDOH, Victor Bassey
MICHAEL, Esther Ufot
UTUK, Unyime Joseph
UBOM, Ndifreke Aniefiok
Third Class UDONTUEN, Inemesit Ime
AMAH, Christian Nnena UGOJI, Okechukwu Chinedu
AKPAN, ImaObong Effiong WILLIAMS, Margaret Eniefiok
B.Sc (Hons) Home Economics
Second Class Upper
PAUL, Imobong Akpan
FACULTY OF ARTS
2015/2016 SESSION
B.A (Hons) Communication Arts ETUKUDO, Blessing Edet OIBE, Loveth Onwanyi
ETUKUDO, Edidiong Joe ONYEBUENYI, Victory Chioma Second Class Upper EYO, Glory Udo SUNDAY, Lilly Victor
AKPAN, Oluchi Ephraim EZE, Blessing Chioma UDOBIA, Uduak Ibanga
ATAT, Martins Young HILARY, Blessing Felicia UDOETUK, Rebecca William
EKONG, Enobong Charles IBANGA, Emem Ibanga UDONDIA, Adamma Dominic
EKPO, Andong Edem IBOK, Stella Effiong UROM, Marvis Chinyere
ETIM, Esther Joseph IMEH, Uduakobong Udoh WILSON, Tommy Persis
ETIM, Mercy Victor INOK, Brenda Edim
INYANG, Geraldine Joseph
ETUK, Janet Uduak
ITA, Benjamin Philip
GEORGE, Fabian Nsima B.A (Hons) Efik/Ibibio
JEREMIAH, Erinyana Inemesit
ITU, Esther Elimelech
NKANU, Promise Ovai
NNABUIKE, Chinonso Charles NWAJI, Ifeoma Shirley Second Class Upper
OGUNKOYA, Oluyomi Taiwo NWANORUE, Eberechi Miriam ANANA, Imaobong Jonathan
OKON, Eme Eyo NWEKE, Chijioke Precious
ONOBO, Daniel Bassey OBIEGBU, Confidence Ihuoma JOHN, Emem Alexander
UDO, Kufre Emmanuel ODOKWO, Mary Sunday
UKAEGBU, Blessing Onyege OFFIONG, Unyime Linus Second Class Lower
OKAFOR, Chidinma Chinyere EKONG, Edifofon Solomon
Second Class Lower OKAFOR, Faith Daniella Nkan, Roseline Ita
AKPABIO, Michael Michael OKON, Deborah Charles
AKPASEN, Utitofon Daniel OKONKWO, Chiamaka Esther
ANDREW, Ekaette Paulinus OKORONNAYA, Chika Jessica
ANDY, Emediong Enoch OKPAREKE, Peace Akunna B.A (Hons) English
ASAKA, Idorenyin Emmanuel ONWUMELU, Valentine Chiwendu
ASHIBEL, Cecilia Ubembe OTON, David Aniefiok Second Class Upper
ATAKPA, Grace Sunday OYOH, Rebecca Okon AKPAN, Blessing Imeh
BASSEY, Mbuotidem Elvis SAMBA, Stella Paul AKPAN, Iniobong John
SAMUEL, Ofonmbuk Udobong
BASSEY, Eme Ekpaha AKPAN, Inyeneobong Joseph
SUNDAY, Peace Edet
BASSEY, Glory Godwin ANWAEGBU, Adaobi Chiamaka
UBONG, Idongesit Okon
BASSEY, Essien Andem ATTAH, Sophia Essienma
UDO, Enobong Archibong
BENSON, Kenneth Chidindu UDO, Uduakobong Patrick AZUBUOGU, Glory Kelechi
BERNARD, Ndifreke Joseph UDOFIA, Uyo-obong Sunday CLEMENT, Uduakobong Edet
CHARLES, Charity Udeme UDOIDUNG, Owoedi-Inyene Goddey EDUNOH, Victor Effiong
CHRISTOPHER, Priscilla Peculiar UDOMA, Edidiong Francis GEORGE, Glory Blessed
EBONG, Emem Ibanga UDONTA, Ofonime Eno IBANGA, Omofon Mark
EDEHE, Ruth Sixtus UDOSEN, Peace Ita IBE, Chiamaka Maureen
EDEM, Edikan Ime UDOUDO, Inemeno Ime ISEMIN, Otoobong John
EDEMEKA, Benitha Samuel UFOT, John Obong JOHN, Etieneabasi Daniel EDET, Margaret Asuquo UKPONG, Benedicta Emmanuel MATHIAS, Beautiful T.
EFFIOM, Lister Mbarga UKPONG, Mfonobong Finbarr MATTHEW, Ofonime Charles
EFFIONG, Susana Asuquo UMEH, Chinwendu Alex NDUBUISI, Pleasant Amarachi EFFIONG, Ubokobong Ime UMO, Idara Udeme OBOT, Deborah Mark
EKIKO, Emineimo Michael UMOH, Ekpedeme Emem OKARAH, Angela Oluchi EKONG, Ifiok Inemesit UMOH, Idara Aniefiok SAM, Agnes Paulinus
EKPA, Obongofon Bassey UYE, Glory Okon UDO, Consider Raymond
EKPENYONG, Aniekpeno Aniema UZOMA, Chinemerem Grateful UDOH, Idara Joy
EKPO, Enwono Ofonmbuk UKO, Ukowo Daniel
EMINUE, Goodnews Christopher Third Class
UKPONG, Nseobong Clement
ENO, Happiness Mbang ALPHONSUS, Kelvin Uduwak
WEKPA, Prince
ERNEST, Abigail David
ESOP, Ekomobong Eme
ESSOH, Etido Peter
ETA, Eme Omori
ETIM, Mfonobong Aniefiok AMOS, Wisdom Augustine
BASSEY, Emem Augustine
EKPO, Emmanuel Sunday
IZUCHUKWU, Oluomachi
MFOH, Inemesit Clement WILLIAMS, Deborrah Aniefiok
WILLIE, Etimkpo Inem
Second Class Lower
AKPAN, EnwongoAbasi Friday
ASUQUO, Blessing Godwin
AWAK, Confidence Uforo
BASSEY, Edikan Sunday UMOH, Idongesit Michael
UMOH, Victoria Uduak
UWAKAH, Victoria Ngozi
WELLINGTON, Uduak Emmanuel ASUQUO, Uduakobong Edem
EKEREMKPO, Uduak Tony
ETANG, Scholar Etim
ETETIM, Esther Ideroyen
IBATOU, Victor Lokor
BASSEY, Sarah Simon IGWE, Victory Onyeka
DAVID, Victory Ndianabasi JOHNNY, Joy Samuel
EDEME, Justine Effiong SUPPLEMENTARY ODEY, Gregory Agor
EDET, Kendu Godwin 2014/2015 SESSION ODILI, Victor Uche
EDET, Victoria Dominic OKO, James Ogbonnia
EFFIONG, Oto-obong Clifford B.A (Hons) English OKPALAEKE, Patrick Chukwudike
EKPEOWO, Onofiok Ukoette UDOIDUNG, Rebecca Moses
EMMANUEL, Blessing David Third Class UDOUKPONG, Nse Aniefiok
ETIM, Imaobong Augustine LAWRENCE, Victory Aniedi WONODI, Richmore
ETUK, Ndukeobong Edem
EZE, Emmanuel Okezie Second Class Lower
IRECHUKWU, Ihuoma Answer B.A (Hons) French ABASITA, Ekemini Bassey
JACOB, Idorenyin Anselem ABIORI, Inemo Young
JOSHUA, Onyinye Enobong Second Class Upper ABRAHAM, Abraham Aniefiok
MASODI, Mary-Jane Fidelia AKPABIO, John Matthew AKPAN, Uduak Ebong
MOSES, Anyanime Isaac EFFIONG, Christiana Chrysantus AKPAN, Kubiatabasi Sylvester
NDUKWE, Eunice EKANEM, Patience Emmanuel AKPAN, Nsidibe Okon
NSE, Stella Okon ELUWA, Chinonso Victor AKUBUEZE, Odira Nkoli
NWAOZOR, Mercy Alphonsus OFFIONG, Glory Richard ASUQUO, Udeme Idorenyin
NWAUBANI, Princess Chigozirim OKONOFUA, Anthonia Anthony ASUQUO, Victor Aniedi
OKON, Susan David UDOMBOSO, Rhoda Itoro BASSEY, Sifon Anietie
OKON, Dati Etim BEN, Marshal Enoch
OKU, Daniel Enmanuel Second Class Lower BOTU, Councillor Japan
OKUKO, Inibehe Itiaba ABIA, Lilian Edem EBONG, Jude Itoro
ONWINENG, Idorenyin Asuquo AKE, Mercy Edet EBUH, Eno Okon
ONYECHERE, Patricia Francis DARAMOLA, Adeola Ruth EDET, Blessing Francis
OYONG, Emmanuela Edet DAVID, Unyime-Abasi EDET, David Francis
PAINTSIL, Rose Francis EDET, Idorenyin Patrick EDET, Keafo-Abasi Sunday
RICHARD, Metong Ebenezar ETIFIT, Juliet EFFIONG, Faith Bassey
SAMPSON, Esther Eyo INUENEKPO, Ukpono Iniobong EFFIONG, Maria Edet
TOM, Ernest Uwem ITE, Isaiah Okon EGEDE, John Ekode
UBUOH, Grace Asuquo OKON, Maureen Sylvanus EGONG, Samuel John
UDOH, Edema Ime SUNDAY, Udeme Ini EKEJI, Goodness Chidinma
UDOMA, Sifonobot Okon EKPE, Gift Luke
UKO-ENINN, Evelyn Augustine Third Class EKPO, Esther Ubahamfon
UMOREN, Mary Sunday ETIBENSI, David Okon EKPUK, Metimfon Samuel USORO, Idongesit Okon INYANG, Etim Edet ELIJAH, Samuel Emem
YUSUF, Eneze Elizabeth UDOFA, Edidiong Michael ESHIET, Lydia Emmanuel
ESSIEN, Blessing Udossien UDOH, Kietyeobong Uduak
Third Class UMOYO, Mary Theophilus ETUK, Andino Effiong
AKPANESSIEN, Ofonime Essien UNAAM, Nsidibe David EYO, Ofonime Edet
ARCHIBONG, Gloria Ime WORLINGS, Jason Aniekan FRANK, Enobong Ekwere
BASSEY, Margaret Michael ILONA, Henry Emeka
EDET, Enobong Moses JAMES, Enobong Effiong EKPENYONG, Idorenyin Effiong MADU, Jennifer Onyinye
ENANG, Willie Essien B.A (Hons) History and MAURICE, Uduak Justin
EYO, Unyime Paulinus International Studies NKUDA, Terry Effiong IBANGA, Mary Edet NNITOR, Blessing Emmanuel
LINUS, Idongesit Etim
SOLOMON, Enobong Tommy
UDO, Mercy Elijah
UKO, Iniobong Friday
UKPONG, Dorcas Okokon Second Class Upper
AFIA, Comfort Daniel
ANENE, Chinecherem Ifunanya ARCHIBONG, Remedy Sunday OFORDILE, Vivian Amarachi
OHAGWU, Chiamaka Prisca
OJIAKU, Onyinyechi Blessing
OKON, Sarafina Sampson
OKON, Emmanuel Asukwo
OKON, Rachael Ededem Second Class Lower ASUKWO, Aniedu Effiong OKORIE, Amarachukwu Ogbonna ABANI, Nnenna Gladys ETIM, Iboro Bassey
OKOYE, Ugochukwu Michael ABASITA, Ekemini Bassey IDAM, Grace Udechukwu
OLUGU, Emmanuel Kalu ABIORI, Inemo Young INYANG, Emmanuel Monday
OMUNAKWE, Trust Nkesi AKPAN, Nsidibe Okon MARKSON, Idongesit Ekerete
OROK, Nsikak Anietie Orok ASUQUO, Victor Aniedi UKIME, Mfon James
PAUL, Mfon Joseph BENJAMIN, Dorcas Chimuanya
SAMPSON, Magdalene Friday EBONG, Jude Itoro Third Class
SAMPSON, Ruth Ephraim EKEJI, Goodness Chidinma IKEANYIONWU, Obiageri Faith
THOMAS, Asuquo Moses EKPO, Esther Ubahamfon UDOIKO, Itoro Isaac
UDOH, Sylvia Okon EMOGOR, Judith Echeng
UDOSEN, Inemesit Anny FRANK, Enobong Ekwere B.A (Hons) Linguistics
UFI, Peace Etim ILONA, Henry Emeka
UKPONG, Etieneabasi Godwin PAUL, Mfon Joseph
UMUOKO, Idorenyin Ekpamfon Second Class Upper
UTIBE, Bright Paulinus Third Class ACHESEINIMIE, Gloria WILLIAMS, Idara Mfon IKEANYIONWU, Obiageri Faith Tamunopekerebia
INYANG, Emmanuel Francis AKPAN, Queen Samuel
Third Class OFFOR, Amarachi Adaeze AKPAN, Nseobong Thompson
AHUAZA, Chidinma Charity OKORAFOR, Chidinma Ruth Kelechi
AMADI, Deborah Nzubechi
AKPAIDEM, Ukeme Godwin UMOREN, Iniobong Mbuotidem
ARCHIBONG, Esther Enoobong
ASIN, Samauel Sunday
EDEM, Edidiong Michael ASIM, Mercy Eta
EGBE, Victory Bassey ASUQUO, Rita Effiong
EKOPIMOH, Joy Ntekop B.A (Hons) Linguistics ATTEH, Etim Uwe
ESSIEN, Edikan Michael BASSEY, Esther Effiong
INYANG, Emmanuel Francis Second Class Lower BASSEY, Marvellous Patrick
ISREAL, Chukwudi Victor IDUNG, Victoria Edet DAVID, Evelyn Chika
JAMES, Enobong Effiong IMOH, Evelyn Daniel EDUKERE, Imaobong Daniel
JUMBO, Rosemary Okon NELSON, Ibeheini Uwem
KINGS, Richmond Anthony UDO, Helen Sunday EKANEM, Gospel Samuel
NTUI, Ndogha Samuel UMOH, Uduakobong Patrick EKERE, Glory Cletus
OFFOR, Amarachi Adaeze EZEONYIWARA, Oluebube
OROK, Angelica Eyenedimo Third Class EZINDU, Chinwenmeri Tina
UDO, Idongesit Monday ADUAK, Mercy Okon FELIX, Ezra Owoediyene
UMOREN, Iniobong Mbuotidem AKRANG, Helen Akpan IGWE-DONUWE, Favour Nneoma
BASSEY, Idara Effiong JOHNSON, Millicent Richard
EDEKE, Emmanuel Edeke NDUBUEZE, Beauty Omalachi EFFIONG, Nkereuwem Ime NNAMAH, Priscilla Ujunwa
2015/2016 SESSION EKPO, Imo Efanga OKON, Akwa Etim
BATCH III EVANS, Nsikak Etim UBOM, Sifonde George
PETER, Nsisong Linus UDOINYANG, Ekomabasi Eyibio
UDOUDO, Abasiakama Saturday
B.A (Hons) Theatre Arts
UMOH, Imoh Godwin
B.A (Hons) Music
USEN, Esther Enyonam
Second Class Lower
AFO, Michael Second Class Upper UYE, Happiness Asukwo ESIN, Glory Oku BABUJE, Joshua Sule WILLIAMS, Idara Nora
Third Class Second Class Lower ETUK, Udeme Macauley SUPPLEMENTARY ABARA, Justin Eberechukwu NWANGWA, Christiana Chiwendu 2013/2014 SESSION AKPAN, Emediong Bassey
AKPAN, Iniobong Monday
AKPAN, Mbetobong Linus
B.A (Hons) History And International Studies
Second Class Upper IGWE, Victory Onyeka B.A (Hons) History and International Studies
Second Class Lower
ABIAKALAM, Uzochi Eckson AKPAN, Utibe Unah
ASUQUO, Mmenyeabasi Okon
AZUMARA, Alvina Uzochi EBIEKPI, Grace Effiong
EFFIONG, Imaikop Etim
EKPENYONG, Victoria Asukwo
EKPO, Ofonime Joseph
EKPOUKO, Inemesit Asuquo
ETIM, Mmedarabasi Sampson SUPPLEMENTARY
2013/2014 SESSION
B.A (Hons) Linguistics ANYAKORA, Chika Lovina
DOUGLAS, Rosemary Ukpeh
EDET, Nelly Sylvester
EKIKO, Kate Edet
EKONG, Faith Charles
ETUK, Imoh Henry
ETIM, Nsisongobong Itoro Second Class Upper NWABUKO, Joy Chinonso
ETUK, Victoria Ekemini ABRAHAM, Esther Uwemedimo NWOVIKE, Aleruchi Rita
ETUK, Edidiong-Abasi Ufot ADIELE, Queen Onyekachi OBILOR, Paul Chukwuebuka
IKPE, Mfon Effiong BASSEY, Esther Etim OGAR, Friday Christopher
IMOH, Evelyn Daniel EKPAIDOT, Peter Basil OKON, Amaitem Asukwo
OTU, Ekomobong Otu
JIMMY, Glory Elijah FRANK, Otobong Edikan UKPE, Ekemini Bassey
JOHNSON, Etoro-obong Friday FRANK, Veronica Mandu
JOHNSON, Akanetimkpo Udeme JACKSON, Ememek Friday
JOHNSON, Amarachi Lucy JOSEPH, Blessing B.A (Hons) Music
MBANG, Irene Andrew MICHAEL, Louisa Louis
MONDAY, Hanson Udeme MOSES, Ndiuwem Anietie Second Class Upper
NDARAKE, Victoria Edet UKO, Edidiong Sampson ABURNGOGYO, Emmanuel
NELSON, Ibeheini Uwem USUAH, Etiobot Enefiok Terhemba
NLEKEREM, Chisom Chinemerem EDET, Samson
UZOMA, Chioma Ijeuru
NSE, Mfon Imoh EKIKO, Edidiong Edet
NWACHUKWU, Chinonso Elizabeth GODWIN, Joy Ndiana
Second Class Lower
NYA, Edo Sam JOHN, Katomba Emiyarei
AGBAI, Eunice Chukwu
OGRI, Christiana Ugwoma OKON, Benedict Effiong
AKPAN, Ekeobong Monday
OKON, Imaobong Elijah
AKPAN, Victoria Wilson
OKON, Iniobong Asuquo AUGUSTINE, Mfon Michael Second Class Lower
OKON, Janet Pius BASSEY, Bassey Ime ABIA, Faith Bassey
OKON, Kudianga Favour BASSEY, Emem Udo AKPAN, Liberty David
OTON, Mfoniso Imo BERNARD, Rebecca Elijah AKWAOWO, Ubong Godwin
PIUS, Mercy Iniobong CHARLIE, Akwausen Daniel BASSEY, Ukeme Solomon
EGEGE, Queen Sopuruchi
SAMUEL, Alice Joseph EDEM, Nsikan Augustine
EKA, Nsini Asuquo
SYLVESTER, Mirian Obott EKAM, Mfon Augustine EDET, Etim Asuquo
UFOT, Itoro Chistopher EKONG, Ukeme Friday ETIM, Donald Bassey
UMANA, Blessing Etim ETIM, Ndifreke Paulinus EVENTUS, Unen
UMOH, Uduakobong Patrick ETIM, Victoria Solomon GEORGE, Henry Sunday
USO, Ukeme Udo ETUK, Inemesit Uko IYIRE, Idongesit Sunday
EYO, Ndifreke Emmanuel
WILLIE, Tamunoalali FRANK, Peace Sunday NDAK, Ifiok Akpan
GEORGE, Otobong Okon OKON, Ekemini Abang
Third Class IBENEME, Joy Charles PROMISE, Aniebiet Ntuk ADUAK, Mercy Okon ISONGUYO, Iniobong Friday SAM, Enefiok Edem
AKRANG, Helen Akpan JAMES, Nsidibe Edem SAM, Unwam Simon
JOHN, Eno Okon
ASUKWO, Esther Edet
JOHNNY, Emilia Friday SOLOMON, Love Eno
BASSEY, Idara Effiong OBIEJE, Ihuoma Miracle UDOBONG, Emem Jacob
EDEKE, Emmanuel Edeke OBOHO, Emmanuel Asukwo UDOH, Sifon Alphonsus
EFFIONG, Nkereuwem Ime OKEREKE, Gregory Uchechukwu
EKPENYONG, Ekerette Bassey OKON, Ini-Abasi Effiong UDOKOP, Abasiama Nsima
EKPO, Imo Efanga PETER, Eno Effiong UMOH, David Dennis
ROBERT, Rose Usua USORO, Victoria Sunday
ETIM, Idongesit Joseph
SAMPSON, Ememobong Edem
EVANS, Nsikak Etim UDOFIA, Uduak Etim
Third Class
IMA, Edidiong Emmanuel UDOH, Mandu Titus
PETER, Nsisong Linus UDOINYANG, Abasiama Ime JOHN, Ekaette Columba
UDOFIA, Christiana Emmanuel UZONO, Lydia Romokere
Third Class
ANIETIE, Uduak Affia
ANOSIKE, Ezinne Angela
B.A (Hons) Philosophy
Second Class Upper
AKPAN, Israel Asuquo
AKPAN, Emmanuel Elijah SUPPLEMENTARY
2014/2015 SESSION
B.A (Hons) Philosophy Third Class
AKPAN, Ubong Sunday
ANWATIM, Charles Akpan
EKANEM, Mmekanmmo Macaulay
EKARIKA, Mfonobong Grace
AKPAN, Nsikan Peter Second Class Upper EKWERE, Emma Udowo
OBONG, Ekemini Enefiok
ANDIEGILLL, Peace AKPAN, Blessing Ekpenyong
OKON, Margaret Asuquo
EFFIONG, Friday Eno ALFRED, Hope Peters
UBOKOH, Emmanuel Ibanga EFIONG, Aniebiet Patrick ETIM, Esther Eno-obong UCHENDU, Ifunanya Juliet
EZEH, Udoka Kilian IDIONG, Iniobong Edet UKAETUK, Idongesit Boniface
FRIDAY, Tambari Ador JAJA, Ibifuro Robert UMOH, Emem Edet
GOLOR, Lucky OKPUK, Nyeti Idongesit
ONWUAMAEZE, Chiedozie James
JACKSON, Nsikan Amos
RICHARDS, Favour Uchechi
MBOTO, Echeng Edom B.A (Hons) Religious and
SIMON, Ebenezer
NELSON, Nseabasi Nseabasi Cultural Studies
UDOFIA, Idorenyin Okon
NWAFOR, Chukwuemeka Johnson
OBOT, Amanam Amanam Second Class Lower Second Class Upper
OBOT, Uyo-obong Okon ABASIAKARA, Nsongurua Moses ASUQUO, Ifiok Brendan
OFUKA, Courage Obi AKPAKPAN, Chorine Kokomma DANIEL, Gregory Gregory
OKOLI, Stephen Chimaobi AKPAN, Edidiong Samuel EFFIONG, Blessing James ONYEFORO, Chukwuemeka Okorie AKPAN, Etimbuk James JOHN, Veronica Moses
AKPAN, Gabriel Sampson NSEABASI, Margaret John Second Class Lower AKPAN, Iniobong Friday OKON, Anietie Emmanuel
ABANG, Hossana Asuquo AKPAN, John Joseph OKWONG, Godwin Effiong
AKPAN, Edoabasi Lawrence AMARAIHU, Wisdom Chibudo TIMOTHY, Blessing Mfon
ANDREW, Douglas Akpan DAVID, Unyime Bassey UDOH, Favour Grace
ANYA, Nkechinyere Paulinus EFFIONG, Mfreke Joseph
ASUQUO, Aldred Okon EFFIONG, Nkpoikanke Bassey Second Class Lower
ASUQUO, Peter Francis EKPONTAH, Mfon Sunday AKPAN, Godwin Joseph
AUGUSTINE, Nsikak Columba EKUNG, Victor Ita ANTIA, Blessing Effiong
AYI, Ayi Okokon EYO, Godspower Joseph EDUOK, Etido Etim
COURAGE, Aniebiet Peter HARRISON, Anthony Sunday EFIOK, Richard Imoh
DAVID, Mercy Harry IGBOECHUKWU, Success Chikafa EKONG, Deborah Akwaowo
EMMANUEL, Nelly Essien
EKEH, Blessing Ogechi ILOANUNA, Anthony Okechukwu
FRIDAY, Elizabeth Imeh
EKONG, Nsikan Nelson JOHN, Blessing Godwin IBIDU, Ubong Akpan
EKOTT, Blessing Benjamin KALU, Blessing Oluchukwu INYANG, Nkamanno Emmanson
ETIM, Uduak Bassey KARA, Dumk Manyie MATHIAS, Eucharia Sunday
ETUHUBE, Akanimo LAZARUS, Ubong Uwem NDUKEOBONG, Inyeneitohowo ETUK, Mfon James MUHAMMED, Adamu Haliru Johnie
IKE, Blessing Nwanneka OFFIONG, Precious OKPONUNG, Blessing Tony
IYO, Nnyingiminabo Alpheus OKEOMA, Darlington Elochukwu ROBINSON, Happiness Emmanuel
JOHN, Daniel Etim OKON, Blessing Bassey UKPONG, Idaraesit Udeme
OFILI, Samuel Eze REUBEN, Edidiong Uko UWAH, Godwin Alphonsus
OGWO, Kalu Uche SAMPSON, Gloria Cornelius
OKON, Aniefiok Eyo THOMAS, Daniel Akpan Third Class
ONAH, Kenneth Onyebuchi THOMPSON, Godwin Monday AKPAN, Benedict Tom
OTTU. Ekomobong Okon UDO, Felicia Okon IDIONG, Clement Sylvanus
THOMPSON, Kufreabasi Emmanuel UDOFIA, Ifiok Michael MONDAY, Mfonobong Tom
TOMMY, Sylvester Ita UDOFIA, Ignatius Ubong UDOUSORO, Uwem Stephen
UBIT, Ubonobong Emmanuel UDOFIA, Unyime Sunday
Pass
UDO, Anthony Isong UKPANAH, Ubon Senas IBOKETTE, Ediong Michael
UKUTT, Comfort Sunday
UMANA, Uduakobong Francis
WURA, Moses Sinee
B.A (Hons) Theatre Arts ETUK, Ruth Bassey EKA, Enobong John
NDEM, Blessing Eyo EKANEM, Joseph Udo
First Class ROBERT, Favour Ekom ETIM, Abasiakara Godwin
DANDISON, Ubelejit Ikoife UDOEKPO, Utibe Charles GEORGE, Gladys John
OBOT, Godwin Effiong UMANAH, James Gregory
GODWIN, John Etebong
Second Class Upper INAKU, Love Zita
AFOR, Festus Agiam INYANG, Lawrence Dominic
ANTHONY, Nseobong Daniel KALU, Godswill Abraham
ATTAI, Emem Emayak OKEZIE, Malachi Abuchi
EKEJI, Victor PETERS, Inuaowo Raphael
ETIM, Mfon Sunday
UDONNAH, Aniedi Iyakndue
FACULTY OF BASIC MEDICAL SCIENCES
2015/2016 SESSION
B.Sc (Hons) Anatomy FIDELIS, Miracle Michael Second Class Upper
NNANNA, Agnes Chinonyerem ANYANWU, Ifeanyi Hippolyte
Second Class Upper OSCAR, Asuquo Michael NATHAN, Happiness Tamunokuro
AKPATA, Gideon Ekpo UDO, Emem Etim
EBONG, Ima-Obong Okon UDOUDO, Ukeme Malachy Second Class Lower
AKPAN, Itoro-Abasi Monday
Second Class Lower
Second Class Lower ASUQUO, Roseleen Effiong
AKPAN, Anyiekpon Frank
AMOS, Rose Isaac EKPEDEME, Rebecca Akaninyene
ANTHONY, Ruth Ukoh
BOB, Unwana Christopher INYANG, Mbiata-Abasi Effiong
ESSIEN, Abasiubong Okon
EKANEM, Eme Bassey NYA, Mary Essien
EYOMA, Eyo Essien
EMENYI, Unyimeabasi Uso-Uwe
IBANGA, Etietop Emmanuel
ENI, Ali Third Class
INYANG, Edidiong Joseph ANUSIEM, Lawrence Okechukwu
FRIDAY, Solomon Christopher
ISANGEDIGHI, Grace Okworo BAGOU, Eladebi Richard
ISIDORE, Kingsley Barnabas
KPAZOP, Barinyima DICK, Uboho Peter
NKANTA, Usenmfon Etetim
OMOGBAI, Joan Kuburat ETUK, Enoabasi Ufot
OBEDIAH, Praisegod Dick
PATRICK, Nora Unyime FRANK, Edifon Etim
THOMAS, Dominica Francis
PETER, Nkpoikanke Ned JONAH, Victoria Uduak
UDOH, Samuel Michael
TASIE, Omah Adaugo MOFFAT, Uwakmfon Ime
UDOFIA, Iberedem Joseph UBIN, Emmanuel Okon
Third Class
ASUQUO, Udeme Bernard UKPANAH, Uwakmfon Ime UKPE, Edidiong Francis
INUENETOR, Edidiong Philip WILLIAM, Emilia Asuquo
Pass
UKPONG-UDO, Unyimeabasi Effiong NWAFORLOR, Osilaka Okolaa
Third Class
OKWU, Chiemezie Austine AKPAN, Ntiowo Boniface
AKPANENUA, Nsisong Jonathan
Pass ANUDU, Vivian Ngozi
BATCH III
EMA, Mmedara Ime DICKSON, Unyime Nse
Essien, Mmedara Effiong
ETENTUK, Mfoniso Akpan B.Sc (Hons) Biochemistry B.Sc (Hons) Biochemistry INYANG, Christiana Ephraim
JOHN, Joy Sharon
Second Class Upper
SAM, Blessing Power Second Class Upper
ABRAHAM, Ofonime Edet
AKPAN, Morris Michael SAMBO, Ekemini Emem ANWUACHA, Dandy Samuel
AKPANDO, Aniekeme-Abasi Umoh UDO, Ekikere-Obong Essien
AKPANEKA, Emmanuel Ime UDO, Ntekop Ebong Second Class Lower
BEN, Nsikakabasi Okorie JAMES, Obonidiyake Daniel
DAVID, Imoh Kingsley UDOH, Edidiong Sunday
DAVID, Saviour Ikpe UDO, Henry Sunday
B.Sc. (Hons) Physiology
EDEM, Blessing Victor
EFFIONG, Henry Dominic Third Class
First Class
EKPO, Imeh Joseph
INWANG, Ekpedeme Mfon UDOFIA, Rosemary Isaac
FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
2015/2016 SESSION
B.Sc (Hons) Accounting ESSIEN, Abasi-Ifreke Effiong ETUK, Idongesit Anthony
ESSIEN, Stella Linus EYIBIO, Blessing Samuel
First Class ETUKUDOH, Faith Elijah IFEZUE, Chiamaka Cynthia
CHIORI, Chiori Kalu FRANK, Aniebiet Okon OKON, Etima Ini
EKWUEZE, Chukwudi Onyekuru GABRIEL, NdianaAbasi Samuel UDO, Kokoette Effiong
OBOT, Deborah Monday IBANGA, Regina Godwin UDOUDOM, Sifon Etim
ISAIAH, Joseph Uwem
Second Class Upper JOHN, Gift Second Class Lower
ABIA-BASSEY, Roselyn Asuquo LEBILE, Oluwaseun Olasimbo AGBO, Nnamdi Kingsley
ADEOTI, Raheem Ademola NALELO, Leesibari Pearl ANAZODO, Callista Chidinma
AFFIAH, Ime Saturday NWAEKPE, Rita Adaeze ARCHIBONG, Uduak Cletus
AKPAN, Kubiat Bassey OKORO,Ndifreke Friday DANIEL, Victoria Otu
EDET, Godwin Okon
Bassey, Eno-Abasi Nsini OSIJOLA, Gbemisola Elizabeth
EGWUNYE, Esther Ewere
CHUKWURAH, Obianuju Juliet OTOKORO, Miro Godspower
EKPO, Uduak Udoma
EKPENYONG, Joseph Godwin OTONGARAN, Friday John
ESSIET, Edikan Monday
ESSIEN, Emem Emmanuel PETER, Udeme Effiong ETUKAKPAN, Joseph Etukakpan
ETUK, Samuel Ben SUNDAY, Blessing Albert IGWE, Clinton Chukwuebuka
EZEKIEL, ThankGod Bassey TIMOTHY, Blessing Etukudoh JOHN, Okon Henry
FRANCIS, Nsikak Nnah UDO, Marvellous Emmanuel JUMBO, Samuel Oribim
GEORGE, Iyak-Ikpono Ufot UDO, Sunday Okon NYONG, Daniel Bassey
IDEMUDO, Aniekan Clement UDOFIA, Joy James OBIO, Ekemini James
IDIONG, Emmanuel Friday UDOM, Ubong Enobong OKON, Edidiong Ezekiel
IDU, Onyedikachi Sunday UMANA, Emem Felix OKON, Victor Edet
JOHN, Treasure Bassey UMANI, Kufre Monday OTU, Onyinyechi Paradise
Matthew, Ndianabasi Cosmas UMOREN, Richard PHILIP, Eriti Victor
NSENTANG, Emmanuel Ikpe USEN, Godfrey Udoh SAM, Andrew Imeh
NWANIAH, Kelechukwu Samuel UWAK, Itoro Etim SMART, Utibe Ime
OBINWA, Chinedu Emmanuel WILLIAM, Asuabiat Bartholomew SYLVESTER, Helen Ini
OKALA, Nnanna Chuks UDOM, Edidiong Solomon
OKEREKE, Peace Amarachi Third Class UDOUSORO, Nsisiong Emmanuel
OKON, Joyce Otobong ARCHIBONG, Idongesit Emmanuel UKO, Ikoedem Felix
OKON, OwoinamaAbasi Akpan BASSEY, Joseph Andem UKPONG, Idongesit Samuel
OKWOKWO, Ubongabasi Stephen DIMKPA, Obinichi Markson WILLIAMS, Moses Anietie
OWONIYI, Esther Tayo EKOI, Ifiok Edet WILSON, Mfonobong Udo
REUBEN, Akon Aniefiok OBIOSIO, Affiong Etim
THOMPSON, Uduak Imoh OKON, Ukeme Cletus Third Class
UDOBONG, Anietie Samuel SAMUEL, Patience Ufot ASIKA, Chigozie Desmond
AYAKANG, Eno Ayakang
UDOH, Moses Okon TOM, Magdalene Inemesit
BENJAMIN, Nse Udo
UMOREN, Esther Uduak VIGALE, Charity Kpegele
CYRIL, Nsikak Etuk
UMOREN, Mbuotidem Sunday
EBONG, Aniebiet Ebong
EFFIONG, Ekomobong Samuel
Second Class Lower B.Sc (Hons) Banking and ENYENENKPO, Faith John AHUAZA, Chinwendu Emmanuel Finance FRIDAY, Uduak Usen
AKPAN, Uwem Paul GIDEON, Ikenna Divine ALABO, Adumo First Class ISAAC, David Nse
AMBA, Stephen Raphael Osuji, Chijioke Osuji Innocent JOHN, Uwem Anthony
ANIETIE, Nsikak Ezekiel OFFIONG, Arit Offiong
ASANA, Emmanuel Abel Second Class Upper OFOJEBE, Christiana Tobechukwu
ATTIH, Arita Eyo BASSEY, Amen Christopher UDOH, Helen Joseph
BASSEY, Ekaette Okpo DANIELS, Anthonia Deborah
EBONG, Mboutidem John
EDET, Godwin Efiok
EKA, NdunoAbasi Effiong
EKPO, Emem Shalom
EMMANUEL, Akaninyene Idongesit EBONG, Uwakmfon Emem
EDET, Priscillia Maurice
EKONG, Inyene Emmanuel
EMMANUEL, Emem Ekaette
ESSIEN, Charles Emmanuel Pass
BROWN, Joel Anietie JAMES, Etido Umoh
MOSES, Ime Okon
B.Sc (Hons) Business Management
First Class
ASUQUO, Utibe Enefiok INYANG, Emmanuel Enefiok
ISONGUYO, Nnamnso Ibong
JACOB, Emmanuel Akpan
JEROME, Glory Matthew
JOHN, Uduak Eyo B.Sc (Hons) Marketing
Second Class Upper
ETIM, Mfonobong Gideon
JONAH, Glory Uduak
OKON, Christiana Edem JOSEPH, Solomon Ime
Second Class Upper ROBERT, Uduak Sunday NWAMURUAMU, Kelechi Charles
ADENE, Stanley Oghenewakrome SAMPSON, Mfon Inua OGBECHIE, Nonyelum Benedicta
AKPABIO, Maria Joy UMOREN, Anietie Bassey OKORIA, Merit Chioma
AKPAN, Rita Emmanuel OKORONKWO, Chidinma Sandra
ASUQUO, Nyeneime Linus REUBEN, Abigail Chidinma
DANIEL, Ukeme Bassey B.Sc (Hons) Insurance UDEH, Charity Chinago
EFFIONG, Rebecca Etim
EKERE, Nsikan Etim First Class Second Class Lower
FRIDAY, Blessing Tom OKORIDEM, Doris Bob AWAI, MaryJane Emmanuel
IKPAM, Glory Samuel DAN, Hannah Monday
JONAH, Joseph Fidelis Second Class Upper DAN, Ubong Michael
ONUAMA, Stanley Nnamaka AKPAN, Ndifreke Sunday EDIM, Joseph Gregory
ROBSON, Magdalene Udeme ATTAH, Elijah Francis EGWUNYE, Emmanuel Chibuzor
UBONG, Isreal Bassey BEN, Emediong Emem EMMANUEL, Ibanga Andrew
UKPE, Emmanuel Monday CHUKWUBUIKE, Juliet Dominic EMMANUEL, Nsikak David VINCENT, Ekerette Francis DANIEL, Victor Joseph ESSIEN, Idorenyin Etim EFFIONG, Praise Bassey ETIM, Ime Aniedi
Second Class Lower ESSIEN, Rebecca Nkpoikana ETIM, Victoria Aloysius
AKPAN, Emem Cosmas OBIANOM, Ebere Charity ETUK, Jennifer Bassey
ASO, Esther Kinikanwo OBIBO, Ataubokikwan Bartholomew GABRIEL, Peace Emem
ASUQUO, Ekaette Michael OKON, Victor Effiong GODWIN, Ndifreke
EFFIONG, Blessing Joseph OKONKWO, Charles Nnajiofor JACKSON, Emmanuel Edet
EKPENYONG, Idopise Walter SAMBO, Nkebet Mercy MBAT, Victoria Friday
ELOSIUBA, Ejike Bartholomew UDO, Emilia James NELSON, Idongesit Godwin
ETEFIA, Emem Udo OCHIUWA, Keziah Chikerenma
ETIM, Emem Sunday Second Class Lower OKON, Glory Francis
ETIM, Ndifreke Effiong AGHEDO, Clement Odion OSAROEJII, Sarah Benjamin
EYO, Emmanuel Aloysius AKPABIO, Isaac Daniel PETER, Daniel Iboro
IDIONG, Evelyn Anietie AKPADIAHA, Adiambuk Emem SIMEON, Idara Effiong
IKPEMBE, Margaret Emma EFFIONG, Blessing Solomon STEPHEN, Akpanekieneyene Nku
INYANG, Caroline Offiong EKARIKA, Atim Etim UDOH, Uduak-Obong Monday
INYANG, Unwana Aniekan ESSIEN, Rose Jimmy UWA, Esther Nicholas
JAMES, Bokime Emmanson ETUK, Godwin Etim
Third Class
JEMEMIAH, Victor Okon IBANGA, Grace Edem
JOHN, Mfon Samuel INYANG, Iniobong Bassey ANTIGHA, Godwin Patrick
MOSES, Dennis Kingsley JOSEPH, Archibong Donny BASSEY, Samuel Hogan
NKANTA, Christiana Etetim NDUBISI, Chinedu Emmanuel EKPENYONG, NseAbasi Itiaba
OGUNSHE, Florence Shefumi OBOT, Emem-Obong Sunday EMEONYE, Nnadozie Goodnews
OKO, Comfort Sunday OKEKE, Ifeoma Anthonia ENOEDIEN, Helen Jacob
SAMPSON, Ukeme John OKON, Itoro Akwaowo IMO, Sarah Akpan
SOLOMON, Samuel Patrick USORO, Emmanuel Nnana INYANG, Mfon Sabastian
UDOH, Cornelia Gall UWAH, Stephen Jimmy ISONG, Christiana Asuquo
UKPE, Kingsley Michael JACK, Glory Monday
USORO, Emem Okon Third Class MKPANG, Victor Manasseh
USUN, Eno Joseph ASUQUO, Christiana Patrick NDUESO, Helen EyoNWANGUMA, Leona Kelechi
EFA, Roland Effiong SAMPSON, Nyakno Uduak
Third Class EKANEM, Mercy Edet UBULOM, Beatrice Otuene
ARCHIBONG, Glory Okon IDIONG, Otobong Sunday UDOSEN, Ukpong Alphonsus
DEMAS, Iboro Sunday
EDEM, Patience Effiong
EKPE, Divine-Love Edeke
EMMANSON, Utomobong Harrison IKPE, Akanimoh Simon
JAMES, Ekaete Idiong
NTIA, Ndifreke Michael
UDO, Christiana Ekpenyong Pass
AKPABIO, Moses Alexander
AKPAN, Ubong Isaac
GABRIEL, Emem Benard
2015/2016 SESSION B.Sc (Hons) Business 2015/2016 SESSION
BATCH III Management BATCH IV
Third Class
B.Sc (Hons) Accounting Bassey, Janet James
Ned, Comfort Sunday B.Sc (Hons) Accounting
Third Class
Second Class Lower
DIMKPA, Obinichi Markson
EKOI, Ifiok Edet AKPAN, Nduke John
NKANTA, Etido Clement
OBIOSIO, Affiong Etim
OKON, Ukeme Cletus AKPAN, Happiness Samuel
SAMUEL, Patience Ufot
TOM, Magdalene Inemesit
B.Sc (Hons) Business B.Sc (Hons) Insurance
Management
Second Class Lower
Second Class Lower EDET, Regina Inyeneobong
Peter, Ubon Sunday
FACULTY OF CLINICAL SCIENCES
2015/2016 SESSION
MB, BS (Hons) Medicine and Surgery
Pass
Abiori, Akwesa Adonis
Adeboye, Stella Eno
Akpabio, Ukemeobong Edidem
Akpan, Daniel Samuel
Akpan, Edidiong Edem
Akpanekpo, Emaediong Ibong
Akpo, Ruth Donubari
Akwaowo, Utibe Samuel
Bassey, Ememobong Innocent
Bassey, Esther Aniema
Bassey, Temple Etete
Benson, Bibiana Mathew
Dike, Henry Tochukwu
Edet, Aniema Gregory
Ekanem, Anthony Nicholas
Ekene, Victory Keegan
Ekpo, Samuel Micah
Ekum, Mowku Aram
Enang, Precious Sylvanus
Enoch, Enoch Udo
Essien, Oto-Obong Okon
Etok, Ukeme Obot
Eyibio, Emmanuel Effiong

B.Sc (Ed) (Hons) Business Education (Accounting)
First Class
ETIM, Aniebiet Cosmas
INIM, Sonia Utibe
MOSES, Idorenyin Simon
Second Class Upper
AGOADI, Emmanuel Gabriel
AKPAN, Victor Aniefiok
ANYAMA, Stella Effiong
ASOANYA, Chinenye Rejoice BASSEY, Utibe Benedict
EKANEM, Aniekpeno Effiong
EKANEM, Ediongsenyene Akpan
HARRY, Mary Okon
IME, Utibe Daniel
INUEN-Ekpo, Comfort Iniobong
MOYSE, Hope Friday
NDUKWE, Ebere Mercy
NSESE-Udodok, Edikan Deborah
NTEYOHO, Richard Isong
NWAIWU, Augustine Ugochukwu
ONUAMA, Innocent Okechukwu
OYENOLA, Tomiloba Abisoye
UDOEKPO, Joseph Anselem
UDOEKPO, Joseph Anselem
UDOSEN, Abigail Michael
UDUK, Ema Eyo
UKAEGBU, Chinenyenwa Silver
UMANAH, Joshua Theophilus WILLIAMS, Idorenyin David
Second Class Lower ESSIEN, Uyoiduhe Edet ETIM, Blessing Aniefiok
IKPEMBE, Uwak-mfon Ema
ISANG, Ubong Sunday
JOHNSON, Benjamin Udadire
MKPONG, Owodinyene Solomon NWACHUKWU, Innocent
Chukwuebuka
OKOKON, Justina Okon
PETER, Mercy Aniefiok
RAPHAEL, Veronica Johnson
UYE, Naomi Etang
WILLIAMSON, Johnson Ukpong
Third Class
ACHU, Samuel Chukwumaobi
ETUK, Ubong Richard
FACULTY OF EDUCATION
2015/2016 SESSION
B.Sc (Ed) (Hons) Agricultural Education
Second Class Lower
AKAMITA, Victoria Ekpo
AKPAN, Ubong Okon
ASUQUO, Patience Thomas
ETOKEREN, Akam Eseme
IBANGA, Emmanuel Aloysius
SAMPSON, Mkpouto Monday
THOMPSON, OtoAbasi Nathan
UMOH, Sebastian Bruno
UMOH, Sylvanus Stephen
UWAH, Ofofon Aniema
Third Class
NTA, Joseph Ime
B.Sc (Ed) (Hons) Technical
Education (Auto/Metal Technology)
Second Class Lower
UKPONG, Mfon Sunday
B.Sc (Ed) (Hons) Technical Education (Electrical/Electronics Technology)
Second Class Upper
AMBROSE, Banner Ephraim
NKANTA, Iniobong Increase
UMANA, Moses Benjamin
Second Class Lower
AKPAN, Idorenyin Peter
AKPAN, Jacob Michael
Third Class
ABSALOM, Ntiedo Joshua
EKPENYONG, Godwin Abasiubong
B.Sc (Ed) (Hons) Technical Education (Wood/Building Technology)
Second Class Upper
EDEM, Anthony Donatus
B.Sc (Ed) (Hons) Home Economics Education
Second Class Upper
MATTHEW, Unyime-Abasi Ephraim
Second Class Lower
ASUKWO, Emmanuel Ifang
B.Sc (Ed) (Hons) Computer
Education
Second Class Lower NWEKE, Vivian Egbichi
Third Class
ITA, Ubong Okon
B.Sc (Ed) (Hons) Biology
Second Class Upper
ABIA, Aniediong Patrick
BEN, Blessing Bassey
BEN, Joy Iboro
ESSIEN, Anthony Akpan
IDIONG, Idorenyin Asuquo
INYANG, Anne Ime
PAULINUS, Happiness Inemesit UFIA, Justina Etim
Second Class Lower
AKPAN, Idara Dominic
AKPAN, Ubiere Iberesit
EDET, Atim Okon
EKPENYONG, Etimbuk Edem
EMAH, Idongesit Edet
ETANG, Rose Ufot
ETUK, Kuyik Effiong
IBANGA, Rich Okon
ISONG, Ini-Iso Etinam
JOSHUA, Christiana Etim
OKON, Glory Andrew
OKON, Jessy Benedict
OKON, Nene Asuquo
PAUL, Inyene Samuel SAM, Sitobong Eno
UDO, Itoro Archibong
UDO, Udeme Edet
UDO, Uwemedimo Patrick
UKIH, Ifiok Okon
WILLIAMS, Idongesit Edem
Third Class
BASSEY, Blessing Edet
EDEM, Uduakobong Okon
EKANDEM, Christiana Victus EKANEM, Eyakndu Etim
ESSIEN, Caroline Akpandem
ETIM, Sarah Joseph
INYANG, Edidiong Daniel
SAMUEL, Samuel Edem
THOMPSON, Kufre Paulinus
UDOUDO, Rose James
UMOH, Immaculata Eyo
Pass
AKPABIO, Imaobong Okon
B.Sc (Ed) (Hons) Chemistry
Second Class Upper GREEN, Usen Ufot
OBOT, Anne Sylvanus OKON, Eunice Edet
Second Class Lower
AKPAN, MenyeneAbasi Monday
AKPAN, Uduakobong Etim
CHRISTOPHER, Desire ThankGod
ETUK, Unwana Idem
IYANAM, Mmenyene George JIM, Emaediong Nkpoikanke
JONAH, Innocent Paul
JOSHUA, Mfon Ntiedo
SUNDAY, Chingozirim Goodnews
TIMOTHY, Abigail John
UDOSEN, Edidiong Edem
UGWUZOR, Cynthia Adaoma
UMANAH, Saturday Udeme
Third Class
ARCHIBONG, Mary Samuel EKEFRE, Ubong Paulinus
EDET, Menyene Usen
OKONO Edo Mark
JOHN, Michael Ufot
UMOH, Emaifiok Sunday
B.Sc (Ed) (Hons) Physics
Second Class Upper
AKPAN, Ediongsenyene Etim
EKPENYONG, Christian Ufe INYANG, Elijah Asuquo
UDOH, Anthony Jonah
Second Class Lower
AKPABIO, Otobong Samuel
AKPAN, Ezekiel Isaiah
AKPAN, Malachy Maurice
EFFIONG, Victor Eloquence
OKAFOR, Maurice Chisom
PETER, Levite Udoh
UBOKULO, Edet Etim
UKIH, Ekaette Okon
UKPE, Edidiong Sylvester
Third Class
Akpan, Isaiah Friday
ANAKO, NsisongAbasi NseAbasi
OBOT, Ruth Nkpoikana
UDIA, Ubong Okon
UKO, Beatrice Ekong
UMOREN, Mfon Joseph
WHYKS, Solomon Enobong
Pass
EKANEM, Solomon Isaiah
B.Sc (Ed) (Hons) Integrated Science
Second Class Upper
UKO, Abasibiangake Ezekiel
Second Class Lower ETON, Etieka John
ETUK, Mboso Friday
GODWIN, Esther Anthony
JIMMY, Aniebiet Bassey
SAMPSON, Godswill Ezekiel
Third Class
ASUQUO, Udeme Nkereuwem
UDOKANG, Margaret Thursday
B.Sc (Ed) (Hons) Mathematics
Second Class Upper
AKPABIO, Rose Effiong
EKONG, Edidiong Moses
ETOKEREN, Arthur David
JAMES, Edidiong Sunday
MATTHEW, Solomon Clement UDOM, Menyene Bassey
Second Class Lower
BASSEY, Iberedem Sylvester
ESSIEN, Iniobong Effiong
Third Class
EDET, Mbosowo Okon
GEORGE, Unyime John OKON, Ndueso Sunday
B.Ed. (Hons) Guidance and Counselling
Second Class Upper
AUGUSTINE, Blessing Ndifreke
EKANEM, Scholar Kingsley
EKOTT, Rose Udeme
EKPO, Enobong Edet
IDIO, Abasianwan Nkereke
INWANG, Victoria Okon
JOHNSON, Nsikak Ibanga
LAZARUS, Mfon Okon
OFFONG, Precious Okon
OKON, Unyime Friday
UBEK, Eunice Aniekeme
UDO, Abasiama Anietie
UMOREN, Ikwo Ini
WILLIE, Eno Etim
Second Class Lower
SAKPAN, Nyakno Isaac
BASSEY, Daniel Edem
EDET, Abigail Boniface
EDET, Promise Okon
EFFIONG, Juliana Moses
EKANEM, Jemimah Alfred
EMAH, Ofonime Edeheudim
ESSIEN, Ezekiel Ini
ETIESE, Affiong Antak
ETOK, Christiana Inemesit
HENRY, Owoedinyene Joseph
JAMES, Idara Cosmas
NYOYOKO, Anna Joseph
OKPONGETTE, Ediong Ime
SMITH, Ndueso Isonguyo UDOKA, Joshua Moses
Third Class
ESSIEN, Rita Christopher
B.Ed. (Hons) Social Studies Education
Second Class Upper
BASSEY, Nyakno Sunday
ETIM, Nsisong Eseme
ETIM, Uyai Raphael
OKON, Emmanuel Monday
SUNDAY, Patience Nkereuwem SUNDAY, Samuel Effiong TOM, Grace Okon
UDO, Henry John
WILLIAMS, Edifon Saviour Second Class Lower
AKPAN, Blessing Gregory
EDET, Unyime Gabriel
EKANEM, Ubong Sunday
EKOP, Emem Okon
ENANG, Cornelia Saviour
ETIM, Patience Okon
ETUK, Glory Okon
MOSES, Maria Effiong UJENE, Dora Azukego
Third Class
AKPABIO, Mary Uyo
AKPAN, Emem Isaac
EFFIONG, Idongesit Ekpenyong
EKPA, Samuel David
NYAH, Imaobong Effiong
ROBERT, Enobong Gloria
UDOM, Julia Nestor
UDOSEN, Uduak Friday
UMOREN, Elizabeth Harrison
B.Sc (Ed) (Hons) Economics
Second Class Upper
AKPAN, Idaraesit Emmanuel
AKPAN, Ifiok Edem
ARCHIBONG, Rebecca Ekong
EDET, Edith Etim
ITIEIMA, Solomon Asuquo
MMADU, Ifeoma Janefrancis
NYONG, Blessing Okon
Second Class Lower
EFFIONG, Blessing Okon
ENO-Essien, Glory Mfonobong
IHENEME, Success Ugochukwu IWUCHUKWU, Chikaodili Grace NWANKWO, Chinomso Sunday OCHIAKA, Ukamaka Sundelia
OGBONNA, Victor Uchenna ORUNG, Esther Ini
UDO, Isaiah Udo
UDO, Ukeme Mfon
UDOBIA, Esther Mmaha
UDUKA, Chinenye Martha
Third Class
AKPABIO, Etimbuk Willie
ANWUACHA, Victor
BENJAMIN, Utibe Odiokmkpa IDIO, Ediomo Sunday INYANG, Emem Monday
NATHANIEL, Ediomi Udo
NKEREUWEM, Patience Hanson
NYONG, Useneno Peter
OKWEJIE, Joseph Osang
SUNDAY, Idongesit Monday
UMO, Otobong Udo
UMOH, Abigail Christopher
B.Sc (Ed) (Hons) Geography
Second Class Upper
USANGA, Utibe Michael
Second Class Lower
EFFIONG, Enefiok Okon
ESSIEN, Akan-Eno Etim JOHN, Mfon-Abasi Koko
UMOREN, Cecilia Denis
Third Class
JOHN, Imaobong David
B.Sc (Ed) (Hons) Political Science
Second Class Upper
AYOZIE, Joy Aunrika
EDEM, Francis Columbus
EKANEM, Samuel Michael
EKIM, Uduak Albert
EKPO, Aniefiok Sunday
OKON Idongesit Augustine OKON, Emmanuel Monday
OKON, Eni Asuquo
STEPHEN, Blessing Johnson UDOH, Imoh Joseph UDOH, Promise Eno
UDOM, Victory Tom
Second Class Lower
AKPAN, Ime-Obong Udom
AKPAN, Isaac David
BASSEY, Harison Francis
BASSEY, Inemesit Ime
EFFIONG, Emmanuel Udoh EKONG, Franklyn Patrick
EKPO, Itohowo Amos
EMMANUEL, Dumca Deemua
ESHIET, Isaac Daniel
ESHIET, Stella Joe
ETIM, Godswill Emmanuel
ETIM, Ndukeobong Jonah
ETOK, Emediong Nathaniel
HARRISON, Justice Paul
IKOH, Effiong Etim
INIM, Hinckley Ini
ITA, Godwin Adam
MARK, Godwin Ebong
NELSON, Ndifreke-Abasi Ekpo
TIMOTHY, Esther Monday
UDO, Simeon Anike
UDOH, Daniel Ukpong
UWAH, Promise Effiong
UYA, Anthony Okon
Third Class
BASSEY, Sunday Bebe
OKON, Emmanuel Peter UDO, Comfort Sylvester
UTUK, Solomon Joseph
B.Ed. (Hons) Pre-Primary and
Primary Education
Second Class Upper
AKPAN, Eme Etim
AKWANG, Eno Etop
ARCHIBONG, Imo Victor
AUGUSTINE, Joy Umoh
AZUBUIKE, Doris Michael
EGEMBA, Kelechi Winner
FELIX, Idongesit Anthony
JOSHUA, Ubokobong Ukeme NELSON, Victoria Enobong
UDOH, Enobong Ntiedo
Second Class Lower
AKPAN, Emem Sampson
ARCHIBONG, Akaninyene Stephen
BASSEY, Itoro Inyang
CHINEMERE, Adline Roland
EDEM, Dominica Hanson
EDET, Samuel Francis
EFANGA, Christiana Peter
EFFIONG, Helen Moses
EKPOH, Bright Isaiah
ESHIET, Sarah Bassey
INYANG, Alexander Ukpe
IWOK, Nko Ime
JOHN, Edidiong Michael
MATTHEW, Nsekpong Edet
NTIA, Enomfon Patrick
NYA, Emem Ibanga
NYA, Minika Iniobong OKON, Enobong Edet
ONYUNG, Sandra Effiong
TOM, Blessing Ndifreke
UDUAK, Samuel Bassey
UMANA, Grace Bassey
UMOH, Enobong Kingsley
UMOREN, Abasiama Ntia UMOREN, Abigail Iboro
Third Class
AKPAN, Iniobong Etim
FRIDAY, Martha Ukpe
INYANG, Ememobong Etop
PAUL, Aniefiok Akpan
B.Ed. (Hons) Special Education
Second Class Upper
ASUANANA, Nsidibe Ubong
ETIM, Ekom Edet
INYANGATA, Sylvester Sebastian
Second Class Lower AKPAN, Uwem Udo
EKPENYONG, Ekemini Enefiok
EKWERE, Emem Friday
EQUERE, Mkpouto Elijah
ESSEIN-NTA, Imaobong Eteudo
UDOH, Mercy Clement
UMOH, Daniel Okon
UWA, Unyimeobong Jonathan
Third Class
EKPENYONG, Grace Etim
JACKSON, Inyene-Obong Okon
NGEJURU, Promise Nkwachi
OGBONNA, Monday Onyekachi
UMOH, Uforo Daniel
B.Sc (Ed) (Hons) Health Education
Second Class Upper BROWN, Stella Gabriel
EMEKA-Gabriel, Chisom Goodness
IKPATT, Mmanti Ime
OVEDJE, Joanah Ogheneruemu
UBOH, Imaobong Gideon
Second Class Lower
BASSEY, Comfort Francis
DAVID, Idongesit Effiong EKPOKON, Ndifreke Okon
GREGORY, Irene Eddy
JAMES, Agnes Augustine
OJINNAKA, Nelson Raymond
OKPOKPONG, Queenmary Kyrian
PETER, Mfon-Obong Saviour
UDOUSORO, Immaculata Michael
Third Class
AKAI, Nsidibe Monday
EKPA, Emilia Jacob
OBOT, Rose David
B.Sc (Ed) (Hons) Physical
Education
Second Class Upper EYO, Ekaette Ufot
Second Class Lower
EBEDORO, Augustine Philip
EFFIONG, Itoro Edem
TOM, Rose Udo
Third Class
AKPAN, Uboko Emmanuel ETIM, Charles Patrick
B.A. (Ed) (Hons) English
Second Class Upper
AKPAN, Friday Udo
INNOCENT, Phebean Enobong
ISRAEL, Elsie Akpan
JAMES, Cyril Asuquo
PAUL, Uwem Ekarika
SUNDAY, Ifiok Aniefon
TITUS, Udeme Alfred
UDOETTE, Godwin Gregory
UDOYE, Joy Chidimma
UKAEGBU, Amarachi Anastasia
UWAK, Faith Friday
WILLIAMSON, Temple Nse
Second Class Lower
ABEL, Anietie Udo
AKPABIO, Unyime Florence
AKPAN, Unyime Effiong
ASUQUO, Sifonobot Benedict
EDEM, Idorenyin John
EKERUKE, Justin Thomas
EKPA, Bright Gerolle
EKPENYONG,Iberedem Aniema
EKWERE, Ifiok Daniel
ESHIET, Marvelous Anthony
ESSIEN, Agnes Edet
ESSIEN, Helen Bassey
JACKSON, Dorcas Clement
JACOB, Uwakmfon Effiong
JAMES, Mercy Effiong
JOHN, Enobong Bassey
MARK, Unyime Sunday
NDOM, Uwakmfon Cliforod
NSUNGO, Rose Peter
NTUK, Nsikak Sunday
OKO, Ekomobong Sunday
OKONO, Rose Akpan
OKORO, Uduak Asukwo THOMPSON, Okon Etuk
UDO, Victoria Effiong
UDOH, Prince Effiong
UMOH, Felicia Cyprain
Third Class
ANTHONY, Caroline Effiong
ISANGA-DIGHI, Gladys Princewill
NTUEN, Roseline Itoro
OKON, Maria Essien
UMOH, Aniebiet Offiong
B.A. (Ed) (Hons) Religious Studies
Second Class Upper AKPAN, Agnes Dominic
EFFIONG, Emem Udeme JOHN, Mary
Second Class Lower
BASSEY, Abigail Boniface
BASSEY, Victor Philip
CHUKWU, Peace Moses
EKONG, Mayen Ime
IRIAKPE, Blessing Amiehogho
OBOT, Isaac Etim
THOMPSON, Macmillian Macaulay
UDO, Ini-Abasi Aniedi UDOH, Comfort Ime
UDOM, Josephine Udo
UKPONG, Ndukeobong Nse
UMOH, Cosmas Stephen
UMOH, Idingesit Sylvanus
Third Class
BASSEY, Jack Usukumah ETIM, Nsisiong Okon
MAKO, Daniel Major UDO, Moses Effiong
B.A. (Ed) (Hons) Efik Ibibio
Second Class Upper
ARCHIBONG, Idongesit Udeme EFFIONG, Andrew Etim
Second Class Lower
JUDE, Blessing Akpan
SUNDAY, Inyene Ferdinard
B.A. (Ed) (Hons) Music
Second Class Upper
ABRAHAM, Stephen Olawale
EDIGHIENYONG, Mayen Asuquo
ESANG, Edidiong Chris
OJO, Titilope Peter
SAM, Felicia Monday TOM, Ann Akpan
Second Class Lower
ABAI, Peace Abigail
AKPAN, Rose Thomas
ASUQUO, Etido Effiong
EKANEM, Cornelius Cosmas
EKPA, Uduak James
ESHIET, Miracle Bassey
JOHN, Regina Effiong
NNAMUKO, Imo Asukwo
OKPON, Victoria Anthony
PETER, Blessing Sunday
ROBERT, Uduak Elijah
UFFIOKKE, Edidiong Francis
Third Class
AFFIA, Stella Friday
B.A. (Ed) (Hons) French
Second Class Upper
EKOP, Idongesit Effiong
Second Class Lower
ENANG, Blessing Umoren ESSIEN, Mamere Jerry
B.A. (Ed) (Hons) History
Second Class Upper
ETUKNWA, Mfon Ifiok
Second Class Lower UDO, Jane Friday
UWAH, Emem Peter
Third Class
WILLIAM, Mfon Ekpo
B.A. (Ed) (Hons) Fine Arts
Second Class Lower
OGUIBE, Favour Chinaza
B.LIS (Hons) Library and Information Science
First Class
ASUQUO, Ben EkomAbasi
Second Class Upper AKPAN, Alice Okon
AKWAOWO, Etiudeme Udoudo
BASSEY, Iniobong James
BEN, Blessing Jacob
BEN, Edidiong Nyong
DOBA, Kilsi Bebe
EKWERE, Inemesit Imeh
EMMANUEL, Christiana John
ESHIET, Helen Augustine
ESSIEN, Eno Ita
ETIM, Joy Okon
JAMES, Idorenyin Friday
JIMMY, Keyme Joshua
MICHEAL Ntiense Aniefiok
NDIFREKEABASI, Iniobong Ekpo
OTON, Nelly Otobong
OTUK, Andifon Innocent
UDO, Doris Usen
UDO, Victor Friday
UDOFIA, Etimbuk Pat
UDOIDEM, Affiong John
UKOUKPONG, Uko Patrick
Second Class Lower
AKPAN, Aniebiet Bassey
ANIEKAN, Mmense Friday
DAN, Nnamnso Ime
DAN, Udeme Emmanuel
EDEM, Imaikop Ima
EKA, Veronica Victor
EKONG, Christiana John EKONG, Timfon Bassey
EKPO, Daniel Sunday
ESENOWO, Agnes Kufre
ETIM, Udeme Aniedi
IKOSONG, Ibanga Abasiufon
JONATHAN, Julia Monday NATHANIEL, Eyak Prince
OBOT, Imo Marcus
OFFIONG, Blessing
OTUNG, EnoAbasi James UDOFIA, Ini-Obong Akpan
UDOH, Ekpeno Stephen
UDOH, Ibanga Okon
UNAH, Comfort Okon UTIN, Edikan Friday
Third Class
EFFIONG, Andimma David
JONAH, Sunday Joseph
UMOREN, Eno-Obong Samuel
SUPPLEMENTARY
2013/2014 SESSION
B.Ed. (Hons) Guidance and Counselling
Seceond Class Lower
AKPAKPAN, Regina Joseph
BASSEY Lucy Michael
FRANK, Blessing Bassey
ISEMIN, Nse Jackson
OKON, Blessing Aniedi
UYEH, Glory Effiong
UZOMA, Faith Yirabari
Third Class
ANAELE, Ihechukwu
INYANG, Abasiofon John
UMOH, Rose Thompson
B.A. (Ed) (Hons) Religious
Studies
Second Class Upper
ESSIEN, Ime Archibong
Second Class Lower
DUNCAN, Emem Abasiama
EDET, Peace Owo
JOSEPH, Pius Patrick
OKON, Lucy Daniel
Third Class
AMAECHI, Ndidi Tobias
NWOP, EnyeneAbasi Okon
NYA, Itoro Friday

READ  Drivers at TeamAce

B.Sc (Ed.) (Hons) Biology

Second Class Lower
AFANGLDEH, Comfort Monday
Third Class
AKPAN, Gloria Solomon
AKPAN, Grace Paul
UDO, Unwana Edem
2015/2016 SESSION BATCH III
B.Sc (Ed.) (Hons) Political Science
Second Class Lower
EDEM, Etopobong Paul
MICHAEL, Kingsley Udoh
UDO, Flora Enefiok
B.A. (Ed.) (Hons) Music
Second Class Upper EKA, Iquo Ime
Second Class Lower
ETIESE, Kudomo Nelson
B.Ed. (Hons) Guidance and
Counselling
Second Class Upper
AKPASO, Aniekpeno Effiong
B.Sc (Ed.) (Hons) Mathematics OKO, Ekomobong Sunday
THOMPSON, Okon Etuk
Third Class
Second Class Upper ANTHONY, Caroline Effiong
Essien, Gideon Gabriel NTUEN, Roseline Itoro
UMOH, Aniebiet Offiong
B.Sc (Ed.) (Hons) Biology
THOMPSON, Kufre Paulinus
B.Sc (Ed.) (Hons) Geography
Third Class
ETIM, Abasiodot Edem
B.Ed. (Hons) Guidance and
Second Class Lower
UWEH, Idorenyin Effiong
B.Sc (Ed) (Hons) Agricultural
Second Class Lower
THOMPSON, Esther Elisha

FACULTY OF ENGINEERING
2015/2016 SESSION
B.Eng. (Hons) Agricultural JACK, Edifonte Akpan B.Eng. (Hons) Computer
Engineering (Farm Power) JEREMIAH, Emmanuel Charles Engineering
JOHNSON, Udeme Samuel
Machinery and Processing) First Class
NDUELUSI, Ugochukwu Chikezie
UMOREN, Unwana Michael OFFIONG, Inyang Inyang
Second Class Upper OFFIONG, Isuamfon Bassey Second Class Upper
SUNDAY Victor Edet ONWUKA, Ibe Kalu ABAKADA, Ekerete Andrew
UDUYOK, Ikata Charles ASUQUO, Earnest Etim
Second Class Lower UMOH, Idongesit Nkamanse BASSEY, Christian Agala
AARON, Cornelia Bassey WILSON, Uko Joshua DAVID, Benjamin Itodo
ABDULRAZAQ, Adam Abioye ELIJAH, Lazarus Lazarus
AKPAN, Saviour Friday ESUK, Enobong Ekpenyong
Second Class Lower
BASSEY, Bassey Peter FELIX, Dalang Sihitshuwam
AGU, Chibueze Patrick
EKANEM, Michael Obiota JEROME, Otobong Bassey
AKPAN, Fabian Effiong MARCUS, Gideon Malachy ETUKIDEM, Mkpouto Ezekiel AKPAN, Otobong Otoabasi NWOYE, Chisom Obed
NYONG, Aniebiet Okon BOB, Innocent Effiong UDOFIA, Justina Gabriel UDONSEK, Isaac Isaac BROWN, Idorenyin Jimbo UDOH, Mfoniso Ekanem
EBEBE, Emmanuel Udo UJAH, Precious Ifegwu
Third Class ESSIEN, Aniefiok Udoudo UKOT, Esther Akpanika
DICKSON, Ubongabasi Sunday ETISONG, Emmanuel Tete UMOEKA, OduduAbasi Udeme
EKONG, Enobong Charles EYO, Micah Essien UZOEWULU, Benedicta Chiamaka
ODIOT, Idorenyin Ita FADEYI, Francis Bazuaye
UDOFIA, Ekomobong Peter FRED, Samuel Okon Second Class Lower
GEORGE, Sifon Nse AKPAN, Blessing Edem
GEORGE, Ubongabasi Aniekan
Pass DENNIS, David Ekpedeme
JAHSOWN, Eric Jahsown
BASSEY, Emem Paulinus LEO, Unyime Paul INUAESIET, Imeobong TitusJAMES, Sunday Ime
MADUFORO, Cynthia Isioma MKPONG, Inyene Okon
MICHAEL, Nsima Akpan MMADU, Nzube Cosmas
NDEM, Daniel Ndon NICHOLAS, Sunday Sunday
B.Eng. (Hons) Food Engineering PETER, Udeme Ezekiel OFFIONG, AniekanAbasi Emmanuel SMITH, Mfrekeabasi Sunday OKON, Stephen Nse
Second Class Lower UDO, Aniekan Sunday THOMPSON, Victor Inim
EKPO,Idorenyin Luke UDOFIA, Iyakise Okon TOSANWUMI, Daniel Eyimofe
JOSHUA, Edidiong Ntiedo UDOH, Nsikak Saturday
UDOM, Victor Ekerette Third Class
UDOSEN, Ekubiat Bassey
Third Class UDOYO, Wisdom Friday AKPAN-EBE, Uforo IsonguyoEBONG, Ndiana-Abasi Nse
EDET. Jeremiah Effiong UKOWO, Udeme Johnson EKANEM, Justice Ikpong
EFFIONG, Effiong Uwem
EKONG, Edise Ebong
ETUK, David James Third Class HARRY, Emmanuel Abraham
INYANG, Inemesit Sunday ADIE, Oma Beatrice IDIONG, Ruth Sunday
AMANKOP, KufreAbasi Edet IKPE, Peter Bernard
BASSEY, Amanam Eyo
OKON, Kingsley Joseph
EDET, Christian James
OPUTE, Michael Ndubisi
B.Eng. (Hons) Civil Engineering EKPENYONG, Benedict OSUNG, Emaeyak Friday
Essien, Nsikan Daniel
RAYMOND, Ukemeobong Paul
ETUK, Emmanuel Okon
Second Class Upper UBAK, Utibe Akpan
Etukudoh, Mfon Victor
AJAH, Ajah Henry Eyo, Eno Okokon UDOH, Ruth Okon
AKPAN, Idiongomfon Edet SUNDAY, Ukemeobong Ime UMOH, Abasifreke Edem
AKPAN, Idungima Udo USORO, Ekere Tom WILLIAMS, Ndifreke Okon
ANIEDI, Sunday WILLIE, Anieti Asuquo
Pass
EFFIONG, Enameti Barnabas
IBOKO, Edidiong Ikpe EKURE, Namsifon Abraham
B.Eng. (Hons) Electrical/ UDO, Kufre Okon Pass
Electronics Engineering (Power UKOH, Daniel Bassey UMOREN, Abraham Mfon
and Machines) UKUT, Nseabasi Edet
UMOREN, Emmanuel Aniekeme
First Class UTIP, Idongesit Bassey
AKPAN, EtoroAbasi Udosen B.Eng. (Hons) Mechanical
Pass Engineering
Second Class Upper UDOAKA, Kingsley Monday
EDEM, Joseph Donatus First Class
EKAIYAK, Itoro Friday
AKPAN, Nsikak Ime
EKPENYONG, Iberedem David B.Eng. (Hons) Chemical
IKPAM, David David Engineering
OKOROCHA, Uchenna Collins Second Class Upper
OKURE, Inimfon-Abasi George First Class AKPAN, Joseph Samuel
UDO, Enobong Imo ESU, Charles Okon EFFIONG, Edwin Umo
UDO, Situk Ime EFFIONG, Samuel Asuquo
UDOISONG, Mberekeobong Ama Second Class Upper IDO, Uwem Sunday
AKPAN,Nelson Edidiong ISOBARA, Johnjudge Aniekan
Second Class Lower BASSEY, Friday Bassey JACK, Kuyikabasi David
AKPAN, Aniekpeno Sunday BASSEY, Otuekong Edet JOHN, Isaac Sunday
AKPAN, Edikan Ime ETIM, Emmanuel Asuquo OKON, Saviour Lawrence
AKPAN, Goodnews James ETUKUDO, Okokoete Akpan OKORIE, Victor Nsisong
BEN, Alexander Michael GEORGE, AniebietAbasi Aniekan ORJI, Chinedu
DAN, Godswill Okon IBADENG, Michael Amon UDOFA, Shadrach Jombo
DANSON, Comfort Samuel INYANG, Nyebuk Sampson UKPE, Victor Okokon
EDU, William Umana OKON, John Effiong UTUK, Ukeme Joseph
EKPENYONG, Treasure Effiong OKON, Kingsley Enoh
EKPO, Aniekan James Olughu, Chidiebere Orji Second Class Lower
EKPO, Victor Udobong OROK, David Edet ADIKWU, Sunday Simon
ESIN, Mfon Sunday UDOH, Edidiong Sunday BASSEY, Akan Okon
ETTEH, Ekereobong Emmanuel UFOMBA,Godson Chimezirim EKANEM, Usenobong Essien
EYERE, Imaobong Bassey UMOH, Bassey Bassey EKONG, Ubong Emmanuel
ISOK, Ntiedo Etim EKPO, Daniel Etetim
JOHN, Nsituk Okon EKPO, Etekamba William
NYAH, Imoh Essiet B.Eng. (Hons) Chemical ESSIEN, Anthony Efefiong
OGBONNA, Victor Chibuzor Engineering ESSIEN, Eti-Ette Victor
OTONG, Odudu Johnson GEORGE, Nimmonguwem Okon
SAMUEL, Ime Asuquo Second Class Lower INIUNAM, Nsikak Bassey
SIMON, Umoh Samuel ABANG, Stephen Eshu ITE, Otobong Okon
TITUS, Sylvester Eyo ADUAK, Ofonime Jacob JOHNSON, Augustine Sunday
UDOSEN, Samuel Ekemini AGIM, Jacob Ufeushebe OBOT, Victor Bruno
UKPONG, Elizabeth Ita ANSO, Edet Effiong OCHUONU, Kosi Tennyson
EKONG, Onofiok Archibong OGAR, Timothy Okongor
Third Class EKPO, Edu David OKON, Beecroft Effiong
ABATAI, OtoAbasi John JOHN, Emmanuel Joseph THOMAS, Ekomobong Sunday
AKPAN, Ubong Victor OKON, Nsisong Bassey UDO, Uboho Edem
AKPASO, Aniedi Effiong OKONUMOH, Ubong Sunday UDOETTE, Joseph Hanson
EFFIONG, Anthony Camillus UDO, Michael Boniface UDOFIA, Charles Archibong EKOUME, Mpongo Olga USANGA, Ubong Effefiong UDOFIA, Ubong Denis
EKPENYONG, Iboro Paulinus UZOHO, Chidi Allen UDOH, Umana Akpan
ESSIEN, Anyanime Valiant UDOUSORO, Emmanuel Asuquo
ESSIEN, Kendi Okon Third Class
ETIM, Michael Aniefon ATTAI, Inemesit Hogan Third Class
HENRY, Victor Monday EDEM, John Martin AFAHAENE, Joseph Asukwo
IDANG, Iniobong Nse IYOHO, Iboro Nse AKPAN, Edikan Isaac
IWATT, Collins Chibuzor NWOROKO, Samuel Ugwunna BROWN, Augustine Joseph JAMES, George Sunday OKON, Ekemini Akpan EFFIONG, Idorenyin Aniedi
JIMMY, Kenneth George OSSAI, Austine Young EKPENYONG, Ofonime Sunday
NNAH, Ukpe Emmanson INWANG, Gabriel Isaiah
WOGU, King Chimezirim
ISANG, Usenobong Monday
JONAH, Ifiok Joseph
LAWAL, Micheal Bolaji
NTUKIDEM, Ofonime Moffat
OKON, Michael
SUNDAY, Ekemini Nathaniel OBIAMAIZU, Oguejiofor Chukwuebuka
OKWONG, Daniel Ulo
ONUOHA, Franklin Chinonso
ROBSON, Robson Udeme
UDOFIAH, Eti-Ifiok Sophia B.Eng. (Hons) Computer Engineering
Third Class
ASANAM, EFFIONG ASUQUO
UKOH, Mfon Aniedi UKO, Moses Okorie
B.Eng. (Hons) Electrical/
B.Eng. (Hons) Petroleum
Electronics Engineering
Engineering
(Power & Machines)
First Class
AKPAN, Unwono James
IKEDIUWA, CHINEDU JAMES
DANIEL, Deborah David
Second Class Upper
AMAIZU, Ebuka Gerald B.Eng. (Hons) Chemical
DAN, Daniel Monday ESSIEN, Elijah Sylvester
OKOI, Martins Usani Second Class Lower OLAGUNJU, Daniel Tosin USANGA, Kingsley Ene
UFFORD, Christian Francis
UKPONG, Peter Okon
UMOREN, KufreAbasi Ini
2015/2016 session
Second Class Lower BATCH IV
AKPANUMO, Unwana Okon
EKANEM, Paul Benjamin
EKPENYONG, Louis Gregory B.Eng. (Hons) Computer
EMMANUEL, David Uyouko
ETIM, Ifiok Nseobong
INYANG, Joseph Effiong Second Class Upper
JOHN, Ukeme Williams ESU, Mfonobong Stephen
JONAH, Michael Effiong
Mba, Victoria Affiong
NSASAK, Abraham Andy
OBASI, Godswill Uchenna

FACULTY OF ENVIRONMENTAL STUDIES

B.Sc (Hons) Architecture
First Class
UDO, Oyomokut Mfon
Second Class Upper
ABDULSALAM, Oriyomi Soliu
LOVEDAY, Tamunotonye Samuel
OWODAHA, Solace
UMANA, Ofonime Philip
UMOH, Anietie Alphonsus
Second Class Lower
ACHUMBA, Uche Emmanuel
AKANIMO, Samson Samson
BASSEY, Ifiok Joseph
ETIM, Nsikak Ime
ETOK, Nsikan-Abasi Nathaniel
INOKON, Uduakobong Nseobong
INYANG, Blessing Udokam
MOFFAT, Ubong Ime
MORGAN, Morgan Francis
ONWUDEBE, Henachor
PETER, Utom Michael
PHILIP, Ekema Solomon
TAISE, Wisdom Onyedikachukwu
UDOM, Idaresit Anthony
UDOMS, Jimmy Sunday
UMANA, Idongesit James
UMOH, Emmanuel Clement
UMOH, Ofonmbuk Emmanuel
Third Class
ETETEGWUNG, Egop Uriah
INYANG, Mbetobong Monday
JOSHUA, Mmedaraobong Enobong NWENE, Kingsley Chukwuebuka
OSONDU, Kelechi
UDO, Utibe Emmanuel
B.Sc (Hons) Building
Second Class Upper
ADANU, Josiah Otache
EKONG, Fredrick Martins
OZURUMBA, Green Nwokeoma UKPONG, Ema Eno Simon
Second Class Lower
AKPAN, Otoobong Sunday
UKPONG, Aniekpeno Emmanuel
Third Class
ABAKADANG, Eta Okon
2015/2016 SESSION
OTON, Daniel Jerry SANDY, Iko-Abasi
B.Sc (Hons) Estate Management
Second Class Upper
EKANEM, Michael Emmanuel
EKOTT, Nsikak Okon
EKPO, Mfonobong Udoma
EKPO, Nsidibe Effiong
ETUK, Benjamin Uduak
LEEKAAGA, Innocent Barigbooma
Second Class Lower
AKPAAH, Emmanuel Akpan
ANDIKAN, Usungifiok Elijah
ANOKE, Chukwudi Sam
ASUQUO, Samuel Etim
EKANEM, Aniebiet Effiong
EKE, Stanley Okechukwu
ETIM, Aniebiet Michael
ETIM, Ekanem Idara
HARRISON, Ekemini Enefiok
IWOK, Blessing Ini
SUNDAY, Emmanuel Effiong
UDOEYO, Ekemini Imoh UDOH, Ikop Tom
Third Class
AQUA, Mbuotidem Ekpe
ETIM, Imo Ita
ETIM, Edidiong Joseph
UDO, Samuel Eno
UDOMA, Ataifiok Ime
UFOT, Itohowo NseAbasi
B.A. (Hons) Fine and Industrial Arts (Textiles)
Second Class Upper
ENE, Jessica Yaknoabasi
SYLVESTER, Queen Esther Itoro UBOM, Jemimah Daniel
Second Class Upper OTOHO, Janet Iboro
B.A. (Hons) Fine and Industrial
Arts (Sculpture)
Second Class Upper
UDOH, Victor Michael
Second Class Lower
EKPO, Kufreabasi Francis
IKPE, Ubong Paulinus OKON, Uwem Isaac
B.A. (Hons) Fine and Industrial Arts (Painting)
Second Class Upper
EKANEM, Nsikak Aniefiok
ODIDIKA, Uchechukwu StanislausMary
Second Class Lower
ARCHIBONG, Ekemini Nnamdi TOM, Mbuotidem Edet
B.A. (Hons) Fine and Industrial Arts (Graphics)
Second Class Lower
EFFIONG, Aniefiok David
UKPONG, Blessing Nkereuwem
B.Sc (Hons) Geoinformatics and Surveying
Second Class Upper
ETIM, Ekom Asuquo
JOSEPH, Mfonabasi Mfon
KING, Ekomobong Mathew UDOFIA, Edidiong Joseph
Second Class Lower ANTE, Kingsley Okon
ARCHIOBONG, Akhnnton Iyamba
EKANEM, Nwed Uduak
EKANEM, Ifreke Quintin
EKO, Ebenezer Enebieni
EMINIMOH, Andikan Effiong
EYAKNDUE, Nsikakobong Imohowo
JAMES, Edidiong Edo
JOHN, Victor Etuk
ONUOHA, Ernerst Nnamdi UDIANI, Ambrose Afitafu
UDOH, Anthony Stephen

UDOFIA, Anietie Ekerette
B.Sc (Hons) Estate
B.Sc (Hons) Quantity Surveying Management
Second Class Lower
Second Class Upper
BENSON, Idongesit Sunday
ANUSI, Maryann Ebere EPHRAIM, Emem Eyefoh
MATTHEW, Enwongo Patrick ETIM, Unwana Linus
SILAS, Ifure Ndueso OTUNAIYA, Segun Oluwatoyin
UDO, Peace John
UKPO, Unyime Effiong UDOH, Emmanuel Macauley
UMAH, Martina Okon
Second Class Lower
Third Class
ALEX, Nsinyene Malachy AKPAN, Ubong Eseme
ETUKAKPAN, Idongesit Samuel GEORGE, Emem Ime
OGBONNA, Nnamdi Stanley UDO, Emem Okon
OKON, Edidiong Oku UMOH, Kingsley Francis
Third Class
ETIM, Uwem Ephraim
EKOP, Offiong Offiong
OKON, Akwaowo Edet IGBANG, Oscar Lesok
JAMES, Nnabuk Cletus
LAZARUS, Leeleebari Suanu
NED, Victory Saturday
UDO, Uforo John BATCH II – 2015/2016
SESSION

SAM, Glory Okon
UDOFIA, Nkebengobong Oniong
USANGA, Godwin Emmanuel B.Sc (Hons) Quantity Surveying
USUNGURUA, Edikan Stanley
Second Class Lower
EKPO, Unyime Francis Benjamin
B.URP (Hons) Urban and Regional Planning
2015/2016 SESSION Second Class Upper
AKPANUMOH, Joy Uduak
AVAISON, Andrew Kelvin
EDEM, Aniekebo Lawrence B.Sc (Hons) Geoinformatics
and Surveying
Third Class
UTONG, Udo Emmanuel
FACULTY OF LAW
2015/2016 SESSION
LL.B Law EKONG, Grace Nkamiang UKOH, Anthony Ifeanyi
UMOFIA, Emmanuel Spencer
EKOP, Etiyene Edem
Second Class Upper EKOTT, Emem Louis UMOH, Abasiama Monday
UMOH, Albert Francis
ABASIODIONG, Victor George EKPENE, Ukeme Peter
UMOH, Ubong Okon
ADONIS, Emmanuel Eyibio EKPENYONG, Cornelia Thomas UMOH, Uduak Etim
AKPABA, Unyime Sunday EKPEYE, Confidence ThankGod UMOREN, Imoh Joseph
ALABINTEI, Perenepre Kennedy EKWERE, Hannah Samuel UMOSSOH, Etido Ekomobong
BASSEY, Gideon Israel ELEH, Joseph Ejeri UNIMNAKE, Philomina Godwin
ELI, Clara Ntangwotobong ENEYO, Victoria Effiong USORO, Aniekan Christopher
ETIM, Idongesit Friday ESHIET, Ememobong Ime USOROH, Kereti Ibanga
UTITUFON, Patrick Patrick
INYANG, Akwaowo Ekwere ESSIEN, Bassey Edet
WILLIAM, Esuuk Francis
ISEH, Kuseme Emmanuel ESSIEN, Blessing Mfon WILSON, Ekerette John
NDA, Ayakanyejah Idongesit ESSIENUDO, Etimekama Okon
NKANTA, Eyeti Clement ESU, Lovestic Etim Third Class
NKOBOWO, Nkobowo Frederick ETUKUDO, Mbuotidem Udofot ACHU, Comfort Amik
ONUOHA, Ogechi Favour EWA-UDU, Onya AKPE, Daniel Edet
PATRICK, Immaculata Akaninyene HARRISON, Lawrence Boleigha ARUKWE, Daniel Chidinma
BEN-JOSEPH, Pagaye Precious
SAMPSON, Ibitamunoye Frank IBANGA, Etimbuk Joshua EDET, Hope Joseph
UDOH, Inyeneobong John IBOK, Isaiah Stephen EKIKO, Emmanuel Effiong
UNANAOWO, Joseph Gabriel IBOKETTE, Enwongo Ekpo EKPO, Mfon Inwang
IDEM, Enobong Essien ENANG, Gloria Edet
Second Class Lower IKPEAMA, Precious Akudo ESSIEN, Blessing Philip
ADIE, Richard Adie IMEGI, Eze MBON, Lily Ndarake
AKPABIO, Enoto Benson IMOH, Clement Ita NSA, Victor Essien
NWEKE, Agatha Amuchechi
AKPAKPAN, Ukeme Godwin INYANG, Fomma NYONG, Blessing Patrick
EFANGA, Sandra Young
EFFIONG, Unyime Friday
EKAINYANG, Mfon Evans EKIM, Enobong Gift
EKONG, Edidiong Stanislaus UDOKA, Daniel Edidiong
UDOKA, Daniel Edidiong UDOKA, Nsikanabia Tim UDOMA, Precious Israel
UDOSEN, Mfon Etim
UKANA, Deborah Ubongabasi
AKPAN, Samuel Bassey IRAGUNIMA, Nkereowaji Jackson OBADIAH, Achese Lead
AKPAN, Anietie Jacksons ITAMA, Michael Sylvester OBETEN, Gift John
AKPAN, Antiaobong Joseph JOSAPHAT, Idaraesit Offiong OBONG, Uduak Obong
AKPAN, Donald Edward LUKE, Mercy Nicholas OGUDU, Nnaemeka Paul
AKPAN, Francis Ime NWOKORO, Kelechukwu Cletus OGUNDIPE, Ruth Damilola
UDOFIA, Naomi John
AKPAN, Matthew Matthew OFFIONG, Emem Solace
UDUK, Idara Eno
ALABINTEI, Panebi Kenneth OGUNDIPE, Dayo Elijah UKPONG, Enyekan Clifford
ARCHIBONG, Otomfon Uduak OKAFOR, Chidinma Anita UMOH, Raphael Okon
ASAM-UTIN, Tobie Bassey OKON, Abasiibiangake Malachy UNDIANDEYE, Ikpe Jacob
ASUQUO, Mkpoikana Joseph OKON, John Mfon
AUGUSTINE, Blessing OKON, Utibe-Ima Ibanga Pass
Chifurumnanya OKON, Victoria Raymond EDEMUMOH, Effiong Sunday
AZUBUIKE, Irene Chimuanya OKURE, Paul Paul LUKE, Sakifa-A Asikiya
BASSEY, Esther Ibiok ONYEKE, Aranye
BASSEY, Ime Asukwo OSAGIE, Nathaniel Omo
BASSEY, Imeobong Orung OYELEKAN, Bunmi
BENJAMIN, Lovinah Ikann PETERS, Emeka Mildness
CASMIR, Nicholas Oscar ROBERT, Hezekiah Peter
CHARLES, Emediong Ndarake SAMPSON, Ubong Nse
CHARLES, Nsinyene Aniefiok SYLVAR, Oscar Essien
DAN-ABIA, Imoh Inyang THOMPSON, Christopher Patrick
DAVIES, Aniebiet Edet TOM, Alphonsus Moses
UCHE, Chindi Victory
EBONG, Kufre Sunday UDOH, Benjamin Emmanuel
EBRESO, Bassey Umana UDOH, Benjamin Emmanuel
EDET, JNR Bassey Etim Udoh, Samuel George

FACULTY OF PHARMACY
2015/2016 SESSION
Pass
AGBO, Onochie Kelvin
AJAH, Raphael Kepechi
AKPAIDE, Ndukeobong Ime
AKPAN, Ekereabasi Enomfon
AKPAN, Glory Anthony
AKPAN, Grace Anthony
AKPAN, Ofonasaha Godwin
AKPAN, Patience James
AKPAN, Utibe Etim
ALEXANDER, Ememobong Monday
AMOS, Blessing Godwin
ANENE, Nneka Maureen
ANTAI, Abigail Lawrence ATTIH, Victor Emmanuel
BASSEY, Sunday Okon
BUBA, Jummai Daniel
DAN, Uduak Caleb
EBEREFIAK, Kufre Edem
EBONG, Uwem Ofonmbuk
EDET, Mikpidighe Effiong
EDI, Emori Egbe
EKAWU, Iyameni Ojiho
EKONG, Idara Matthew
EKPO, Blessing Nseh
ESENAM, Festus David
ETA, Mary Eta
ETIM, Mfon Bassey
ETIM, Nyong, Efa
ETIM, Moses Eyo
ETTAH, Utibeabasi Okon
EYO, Ekanem Jacob
GODWIN, Blessing Young
IBANGA, Emediong Uwemedimo
IGBOKWE, Nneoma Gloria
IHESIE, Elizabeth Adamma
FACULTY OF SCIENCE
2015/2016 SESSION
B.Sc (Hons) Botany and AKPAN, Ofonime Aaron ETUKUDO, Joy Michael
Ecological Studies ASAKA, Emmanuel George IBANGA, Christiana Sebastian BASSEY, Abigail Willie JOHNSON, Blessing Peter
First Class ENANG, Anietie Eno MATTHEW, Nicholas Ufot
ONYEKWELU, Chibuzor Ifeoma ETUKUDO, Lovina Bassey MBA, Victoria Marvellous
TOBY, Abasiama Toby EYO, Iniobong Francis NKEMJIKA, Emmanuel Eke
UYOH, Victoria Enoh JIMMY, Imaobop Udo NWORGU, Nicholas Nicholas MONDAY, Eno-obong Akpan OGONYI, Ogam Osing Second Class Upper NYONG, Happiness Bassey OKON, Oyok Effiong
AKPAN, Uduakabasi Edet OWOKERE, Kaddy Edet OKON, Friday Oliver
EDUNO, Bassey Ita PETER, Ofonime Ime OKON, Maryann Francis
EKPENE, Blessing Udo UDOASANGA, Christopher Okon OTU, Ekemini Ime
ETOK, Domoseh Bassey UDOFIA, Kufre Sam OTU, Ukpono Ini
ETUK, Glory John UKO, Anyiema Effiong SUNDAY, Glory Clement
IBONO, Edu-obong Joseph UMOH, Edikan Monday UBEH, Nsibiet-abasi Anietie
IKOTIDEM, Solomon Asuquo UMOH, Kubiat Inieke
KALU, Zarah Chidinma USEN, Ekemini Usen
MOJEED, Abdulkareem Agbaje USEN, Kuyik-Abasi Ubong
SAMBO, Ifiokobong Iniuwem B.Sc (Hons) Chemistry WILLIAMS, Ediomo Michael
SAMUEL, Edikanobong Archibong
UDOFIA, Utibeima Akpan First Class Third Class
UDOH, Assumpta Camillus EKPO, Lawrencia Okon ASUQUO, Arit Eta
UMOH, Ekemini Emmanuel OKAFOR, John Chikezie ATTAH, Prince Ubong
BROWN, Ofonasaha Thompson
Second Class Lower Second Class Upper DICK, Blessing Anthony
USOROH, Emmanuel Victor
Third Class
AKPAN, Idorenyin Effiong
AKPAN, Itohowo Daniel AKPAN, Josephine Edem
AKPAN, Patrick Ignatus
AKPAN, Saviour Paulinus
ESSIET, Etengeobong Stephen
ETEFIA, Imoh Etim BROWNSON, Emeti Aniekan
EKONG, Cornelia Emayak
INYANG, Daniel Augustine
JEREMIAH, Solomon Francis
OJO, Osarugue
AKPAN, Julia Felix AKPADIAHA, Glory Okon Ebong, Naomi Nneka
AKPAN, Ndanti-obong Moses AKPAN, Isaac John EKPOH, Idaraobong Friday
ASUQUO, Terrance Joseph AKPAN, Ubong Peter GENESIS, Joel Udoh
ASUQUO, Prince Peter ANIEFON, Confidence Iberedem HENRY, Idongesit Comfort
BASSEY, Emem Etang EFFIONG, Uwak-mfon Abasiama INYANG, Aniefiok Anietie BASSEY, Magdalene Kevin EFIONG, Nsinem Eyo INYANG, Israel Bassey
BENSON, Mfoniso Paulinus ESHIET, Faith Victor MKPAN, Uduak Benjamin
DAVID, Chizurumoke ESSIEN, Evelyn Sylvester NTEKIM, Peace Nse
EDIM, Mkpouto Onofiok INYANG, Victor Friday OHAERI, Ogechi anefrances
EFFIONG, Blessing Dominic ISAAC, Ubong Monday OKON, Nsikan Jonah
ESSIEN, Iniubong Sanctus JEREMIAH, Emmanuel Felix SYLVANUS, Peace Asuquo
ESSIEN, Mary-Ann Emmanauel JOSHUA, Utibe Sunday THOMAS, Godwin Godwin
INYANG, Otuekong Effiong NWAKAJI, Joseph Amarachi THOMPSON, Emem Ime
JOHN, Emmanuel Gabriel OLUFEMI, Shalom Temitope UDOFIA, Ernest Solomon
NYOT, Joy Mfon SOLOMON, Mary Celestine UDOIDEM, Anthonia John
OKON, Abigail Godwin SUNDAY, Gideon Anietie UMEADI, Bruno Chukwudubem
OKON, Ndaabasi Christantus SUNDAY, John Elijah UMOH, Inemesit Ime
PATRICK, Blessing Boniface UDO, Awasiakan Idiongo UMOH, Ufan Edet
ROBINSON, Idorenyin Esema UDOENYIN, Reliance Monday UMOREN, Augustine Udo
SAM, Iniobong Ime
UDOFIA, Faith Luke Second Class Lower
UDONGWO, Ubonubong Udo ADAMS, Esitima Charles B.Sc (Hons) Computer Science
UDOSAM, Unyime Cyprian AKPAN, Camilus Dominic
UMO, Iniobong Benjamin AKPAN, Esther Offon Second Class Upper UMOH, Ukemeobong James AKPAN, Faith Usen BABALOLA, Emmanuel
Second Class Lower
ABIA, Marvellous Gift
AKPABIO, Inny Moses
AKPAN, Idongesit Etim
ANDEM, Williams Asuquo JOHNSON, Mfon-Obong Akpan
OKONKWO, Chinaemerem Iheanyi-Chukwu
SATURDAY, Gloria Inemesit
SIMON, Ejieka Theresa
THOMAS, Itohowo Udeme UKO, Mbuotidem Ime
UMOREN, Abasiekeme Kenneth
Second Class Lower
BASIL, Theodora Saviour
UDO, Comfort Okokon
EDET, Samuel Uwemedimoh EBONG, Akanimo Asuquo
UDO, Itoro-Obong Marcel
EFFIONG, Idiongo Okokon UDOH, Etini Ime EFFIONG, Paul Sylvanus
ENE, Eneobong Eneokon UMOH, Obongemem Enefiok EKENEOKOT, Ucheawaji Okuba
ETIM, Emmanuel Boniface USORO, Idongesit Uduak EKONG, Precious Joseph
JAMES, Jemimah John ENIANG, Obongekeme Emmanuel
NSIDIBE, Favour Uduakobong Second Class Lower ETIM, Ndifreke Asukwo
NTUK, Odudu Clement AGBOR, Edith Odam UDOH, Ekereobong Isaiah
OBIANOZIE, Felix Uzoma AKPAN, David Samuel UDOH, Itorobong Christopher
UDOFIA, Emem Aniefiok AKPAN, Emmanuel John UDOH, Priscillia Friday UDOH, Joseph Idongesit AKPAN, Blessing Emmanuel UKOH, Nse Robert
AKPAN, Edwin Emmanuel UMOH, Ekponudim Etim
Third Class ANOMNEZE, Chinelo Favour UWAH, Rebecca Stanley
AKPABIO, Edidiong Emmanuel ASUQUO, Etimbuk Ekpe WILSON, Mmeyene Kingsley
ESHIET, Itoro Enefiok DANIEL, Chinonso John
UDO, Edikan Uduakobong EDEMINAM, Ruth Edeminam Third Class
EFFIOM, Effioanwan Etim
UDOFIA, Happiness Joseph AKPAN, Aniebiet Ibe
EFFIONG, Imaobong Aniedi
UWEH, Godwin Okon AKPAN, Eka Bartholomew
EJEAGBA, Promise Munachimso
EKONG, Helen Samuel BASSEY, Gregory James
Pass ENEMO, Ekene Chukwuagozie BROWN, Ekemini Uwem
AKPAN, Mfonabasi Aniebiet ESEZI-OVILA, Omasilem ETIM, Itrekeifon Sunday ETUK, Patience Emmanuel GIBSON, Uduak Friday
INYANG, Inimfon Ededet IKWO, John William
INYANG, Ukeme Okon JOHNSON, Mfon Monday
B.Sc (Hons) Mathematics INYENE, Irene Bassey NKOP, Nelson Edo
ISIGUZO, Ugochi Peace OFFIONG, Denis Edet
First Class JOSEPH, Aniema Ime UDOFIA, Jephthah Peter
OKON, Godspower Emmanuel NYAH, Udom Ezekiel
OKOKON, Christopher Amba Pass
Second Class Upper ONYEBUISI, Chukwuebuka Stanley OKOPIDO, Ifiok Sunday
DUFF, David Sunday UDO, Marshal Henry
UDOETTE, Victoria Imabong
UDOH, Pearl Monday
Second Class Lower
UGBOAJA, Chikezie Stanley B.Sc (Hons) Statistics AKPAN, Ubong-Abasi Nse-Abasi UKPONG, Aniebiet Effiong
ANANA, Itohoinyene Inemesit Second Class Upper
OKWO, Peter Ofre Third Class AKPAN, Mary Udom
SOLOMON, Inemesit Aniefiok ADOMOKAI, Francis Francis
EKA, Maria Sylvester
Second Class Lower
EKANDEM, Victory Akaninyene
DAN, Joy Peter
ETIM, Blessing Bassey
EYO, Daniel Edet
B.Sc (Hons) Microbiology EZEAMA, JohnPaul Daniel
AKANG, Inyene Akan INYANG, Lovina Etim IBANGHA, Nsisong Idung
JUMBO, Bright Edidiong MALACHI, Ifiok Edem
Second Class Upper KALU, Ola Helen OGWUNTE, Roseline Albert
AFFAH, Kingsley Nkereuwem OSONDU, Chidiebere OJI, Chukwuemeka Oluwasegun
UDOIDIONG, Dayeobong Monday OKON, Emmanuel Joseph
AKPAN, Gideon Emmanuel
UMOH, Charles Monday UMOREN, Mfonido Godswill
AKPE, Emmanuel Baba
CHARLES, Ukemeobong Friday
Third Class
EBONG, Samuel Okon B.Sc (Hons) Physics AKPAN, Unwana Amos
EKPENYONG, Joy Edet
AWOUDU, Esther Telema
ELIJAH, Israel Amos
ESHIET, Patience Israel
GEDE, Taremi Congo
IHEUKWUMERE, Ezinne Lilian
INYANG, Ekemini Essien Second Class Upper
KUFRE, Samuel Felix
MOSES, Michael Sunday
NTEKIM, Victor Nse OBI, Sampson Ofot DAVIES, Peace Ufot
ELENDU, Eunice Chinwenwa
NKOP, Edidiong Okokon
WILLIAMS, Felix Asuquo

Pass Third Class Third Class Honours
BASSEY, Nsikan Mfon EDEM, Emediong Edet UMOH, Mary Medara
EKWERE, Uduakobong Linus WILLIAMS, Etinyene Edem TIMOTHY, Janet Sunday
B.Sc (Hons) Zoology UDOH, Uduak-Abasi Deborah
B.Sc (Hons) Physics
Second Class Upper Third Class
AKOBI, Mercy Imocha OKON, Samuel Eyo
ISONG, Anietie Udoudo
IZUM, Ifeanyi Ekechi
OFUM, Enimini Obot
WALTER, Emmanuel Nse 2014/2015 SESSION
SUPPLEMENTARY (BATCH III) Second Class Lower
AKAOLISA, Chimezie Hilary
EFFIONG, Udeme Okon B.Sc (Hons) Physics
EMA, Idongesit Ekong
LAZARUS, Cecilia Effiong Third Class
MALACHY, Juliana Aniedi UKPONG, Ubong Francis OKON, Clement Effiong UKPONG, Samuel Moses
OKON, Imaobong Edem
SAMPSON, Sandra Akwa
SUNDAY, Ekemini Akan
TIMOTHY, Unyime Philip
UDO, Etieneobong Emmanuel
UMOREN, Ekaette Augustine
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

B.Sc (Hons) Economics
First Class
EFFIONG, Ubong Edem
OKON, Joel Isaac
UFOT, Israel Dickson
Second Class Upper
AKPAN, Lucy Unyimeabasi
AKPANOKON, Iniobong
ALLWEL, Precious
ASUQUO, Richard Effiong
AZUBUIKE, Joy Goziechi
BEKEH, David Agbanim Shuye
BEN, Patience Offonmbuk
BESHEL, Eliska Ugionim
DANIEL, Mishael Chukwuebuka
DAVIES, Annette Daniel
EDEMOKOP, Nsikak Essiet
EMMANUEL, Abigail Ukeme
EMMANUEL, Daniel Archibong
ENIMUNAH, Charity Nsembo
EPHRAIM, Bridget
ETIM, Idorenyin Okon
EYO, Emmanuel Philip
EZEKIEL, Daniel
GEORGE, Evelyn Promise
GODSON, Juliet Rita
JEREMIAH, Victor Ekanem
MBAT, Udoh Mark
MFON, Iniobong
OBOHO, Eno Edet
OCHIBILI, Chioma Francisca OKONO, Odudu Sunday SUNDAY, Blessing Ime UDO, Unyime Godwin
UDOH, Usen Victor
UMANA, David Okon
Second Class Lower
AJAEGBU, Chinweoke Augustine
AMOBI, Chidinma Celestina
ANIEKEBO, Goodnews Joseph
BILLY, Idiongo Okokon
CHIDIADI, Benedict Ezenwoke
DANIEL, Peace Anne
EDEKHE, Alexander Nkereuwem
EDET, Ubon
EKONG, Uduak Bassey
2015/2016 SESSION
ETIM, Ita Okon
ETUK, Samuel Friday EYO, Francis Uko
EYOH, Felix Pius
GABRIEL, Elizabeth Elijah
IDEH, Abasifreke Nkereuwem
IKPE, Idongesit Alphonsus
ITUEN, Emmanuel Udeme
NNUKWU, Ifunanya Loveth
OGUNKOYA, Adesola Omolara
OJUKWU, Patience Onyinyechi
THOMAS, Kingsley Friday
TOMMY, Ekaete Ezekiel
UDOH, David Blessing
UDUAK, Inemesit Sunday
Third Class
AKAMETUNWA, Hycenth Okoro
AKPANAH, Etido Alphonsus
BASSEY, Anne Francis
CHINYERE, Ndubuisi Innocent
DANIEL, Nsikak Eseme
ENE, Loveth
ESSIEN, Esther-ima Elijah
ODEY, Israel Owode
OKONKWO, Chinenye Sylvia
PETER Unwana Udeme
UDOFIA, Mercy Josephine
Pass
ETUKNWA, Ubong Ime
B.Sc (Hons) Geography and Regional Planning
Second Class Upper
AKPABIO, Ekikere Uyo
AMAECHI, Chioma Patience
AMAH, Grace Sunday
CHRISTOPHER, Aniefiok Jephthah
EHIOGU, Gladys Nkemakolam
EKWERE, Blessing Bassey
Elunor, Clementina Dumebi ESSIEN, Sukmama Jacob
ETIM, Sifon Emmanuel
ETUK, Udeme Emmanuel
JIMMY, Utibe Joseph
JOHNSON, Valentine Emmanuel JOSEPH, Wisdom Chosen
OBONG, Victor Effiong
SUNDAY, Emmanuel Bill
TOM, Betobong Gabriel
UDOEYOP, Edidiong Raphael
WILLIAM, Nyetiobong Ikoedem WILLIE, Akanimo Bassey
Second Class Lower
AARON, Ubong Friday
ABAI, Abasifreke Maurice
AKPAN, Sunday Mfon
ASUQUO, Daniel Sylvester
BASSEY, Edwin Effiong
BASSEY, Stella Bassey
EDET, Akanimo Uduak
EFFIONG, Uduakobong Idongesit
EKANEM, Ubong Akpan
EKANEM, Israel Mandu
ESSANG, Victor Edet
ETIM, Wisdom Effiong
GEORGE, Blessing Godwin
IBANGA, Courage Boniface
INYANG, Kingsley Elisha
JOHNSON, Peter Udoh
JONAH, Love Imaobong
NTEH, John Solomon
ODOEMENEM, ThankGod Arinze
OKO, Francis Elechi
OKON, Akwa-ubok Boniface
OKPO, Tiene Xavier
OMIGIE, Faith Omotola
ONYALI, Onochi Stanley
SOLOMON, Michael Benjamin
TOM, Gerald Christopher
UDOH, Glory Mfon
UDOH, Sifon Sunday
USANGA, Utibimabasi Effiong
Third Class
EKPEOWO, Idara Okon
ESSIEN, Eti-mbuk Effiong
UDO, Imo Ime
UMOH, Unwana Sandy
B.Sc (Hons) Political Science and Public Administration
First Class
AMAMKPA, Nne Promise
Second Class Upper
ABIATU, Victor Okon
ADATANG, Michael Effiong
ALUU, Christian Chukwu

EBONG, Samuel Elijah OFEM, Peace Onen EDET, Jennifer Emmanuel
EFFIONG, Ekeminiabasi David OKON, Uko Okokon EKANEM, Joy Ubong
EKEKE,Nsibiet Ime OKON, Effefiong Effiong EKONG, Joy Isang
EKPE, Ezekiel Godwin OKON, Ufeh Asuquo EKONGSON, Kindness Godwin
Ekpenyong, Mmenyene Essien OKORO, Messiah Okpowotu ETIM, Samuel Okon
ETUKEREN, Michael Christianus OKORO, Ogbonnaya Barnabas GEORGE, Iniobong Samuel
IGORU, Afoke Godspower OKORONKWO, Michael Chinaza INYANGUDO, Patricia Bernard
JACOB, Esther Edet OKPO, Kubiat Chrristopher MADUKA, Ugochi Sarah
JIMMY, Aniefre Asuquo ONWUEYI, Chinaza Precious MONDAY, Benjamin Aniefiok
MUOTOH, Ifeoma Mary OYAFISEGBE, Gbenga Adetola OKAFOR, Chinonso Judith
OKON, Imeobong Francis OZOANI,Kelechi Ernest OKON, Emem Bassey
ORJI, Benson Onyedikachi PAUL, Ekanem Ekanem OPARAH, Barbra Ezinne
TOMMY, Isaac Monday
SMART, Emmanuel Edikan PAUL, Ini George
UDOFIA, Happiness Gabriel
UMOREN, Mfon Sunday THOMPSON, Enwono Udo
UDOH, Rosemary Ukpong
TIM, Godwins Stephen
UDOM, IKAKKE-ABASI Udom
Second Class Lower UDOFIA, Iniobong Thomas UDOUDO, Theresa Isidore
AFANGIDE, Lawrence Ekongson UDOM, Nsima James UKAM, Collins Onor
AKPAKPAN, Nsibiet Peter UKO, Emmanuel Columba UMOH, Asuakak Udo
AKPAN, Ndipmong Patrick UMANAH, Samuel Samuel UMOREN, Nsisong Emmanuel
AKPAN, Patience Christopher UMOREN, Enobong Andrew
AKPAN, Udoma Stephen USORO, Francisca Francis
AMAH, Ikwor Obasi WOSU, Chinedu Leonard Third Class
ANDY, Mfon Jones ENO, Lovina Nkpoikana
ANWAN, Jenny Peter Third Class PAUL, Stephen Isaiah
ARCHIBONG, Archibong Edem AKAN, Akan Ekanem UDO, Etido Godwin
UDOFIA, Etima Etim
BASSEY, Kufre Nse AKPAN, Uko Okon
BASSEY, Mary Ima AYAKU, Blessing Peter
CHUKWUMA, Uchenna Christopher BASSEY, Sunday Mbom
EKANEM, Eno Daniel BENJAMIN, Victor Okon B.Sc (Hons) Sociology and
EKANEM, Otobong Williams EKEKE, Gospel Ezekiel Anthropology
EKERETTE, Uwak-mfon Aniefiok ETEUDO, Justina Hilary
EKPENYONG, Udeme Edem ETOKEBE, Idongesit Udom Second Class Upper
ENANG, John Patrick IDIONG, Mfonido Udeme ADIKWU, Daniel Chinonso
ENYIETING, Etim Effiong OKON, Charles Emmanuel AKPAN, Ime Okon
ENYINA, Iniobong Effiong OKWONG, Utan Okwong ASAGWARA, Chinaza Kevin
ESIN, Mariah Bassey PAUL, Eno Anthony ASUQUO, Mfon Effiong
EZEKIEL, Sally Patience BASSEY, Aniakan Etim
IDEM, Ime Samuel DAVID, Samuel Udo
IKPE, Udeme Paulinus DICKSON, Wisdom Dominic
INWANG, Ofonime John B.Sc (Hons) Psychology EFFIONG, Uduak Ime
INYANG, Idongesit John EKPENYONG, Clinton Otuekong
INYANG, Ubong Godwin Second Class Upper ETIM, Ofonmbuk Matthew
JACKSON, Eno-obong Ben ADIELE, Zillah Uzoma FRIDAY, Joshua Unyime
JAMES, Etim Okon ETIM, Kufre Edet GEORGE, Lily Blessed
JERRY, Ezekiel Udokang IHE, Ikechukwu Golden HARRY, Simon Monday
MADUKA, Stanley Chigozie INYANG, Usen Essien IDIONG, Abasiama Nsima
MATTHEW, Fidelis Adejo JUDE, Joseph Imoh INIUNAM, Usen Bassey
MOSES, Ndifreke Akpan THOMAS, William Enefiok INYANG, Edidiong Essien
NESFIELD, Bethel Utibeabasi UDOH, Idorenyin Nkereuwem ODONG, Victoria Umana
NKAN, Nsidibe Asuquo UDOIBONG, Queeneth Sunday OGBONNA, Henry Osita
NNASIA, Elijah Edet UFOT, Imaobong Samuel OKON, John Ime
NTA, Joy Effiong PETERS, Moses Idongesit
SAMUEL, Mercy Emmanuel
NWANJA, Grace Ogbonna Second Class Lower
SUNDAY, Mercy Matthew
NWAUGHA, Obianuju, Abigail ABRAHAM, Joseph Ben
UBI, James Thompson
NWORIE, Okechukwu Stephen
OBASI, Tochukwu Vincent
OBOT, Justine Joseph
ODIONG, Hope Bassey
ODIONG, Patrick Sunday AKPAN, Anthony Joseph
AKPAN, Isidore Bassey
AKPAN, Pele Eyo
AKPANIKA, Bessy Ukot
BROWN, Ernest Etim UDOUMANA, Emem Mbetobong
UMOH, Edidiong Inieke
UMOH, Mfon Gabriel
UMOH, Ubong Gabriel
Second Class Lower UDOH, Godwin Victor
AFAHA, Udemeobong Udo UDOH, Esther Akpan
AKPAN, Ekaette Okon UDOH, Unwana Gregory
AKPAN, Elizabeth Francis UDOKANG, John Etim
AKPAN, Rosemary Sylvester UKPONG, Precious Moses
ASUQUO, Rick Ita UMOREN, Benjamin Monday
BASSEY, Kingsley Essien UZOIJE, Fortune Erimma
BROWNSON, Okuobong Joshua WILLIAM, Queen Ekpo
EDEM, Joseph Gilbert WILSON, Azibaolanari David
EDET, Etekamba Bassey
EFFIONG, Ofonasaha Stanislaus
EGOM, Winifred Ogar EFFIOM, Imeobong Bassey EKPEDEME, Precious Francis ETIM, Magnus Archibong
ELIJAH, Rachael Idorenyin INYANG, Idongesit Michael
ESSIEN, Iniobong Etim MAURICE, Saviour Akpabio
ETIM, Ekemini Benedict OKOKO, Emaekop Sunday
HOGAN, Florence Eyo OKON, Bridget Frank
IBOK, Christiana Bernard OKORIE, Victor Chinaru
INUENEKPO, Ndifreke Nyong UKPE, Mercy Idorenyin
SCHOOL OF CONTINUING EDUCATION AND PROFESSIONAL STUDIES
FACULTY OF ARTS
2015/2016 SESSION
B.A. (Hons) Communication Third Class Second Class Lower
Arts MOKUT, Mary Iton OFFIONG, Micah Aniedi
UBOM, Idaresit Gregory AKPABIO, Mfon Sunday
Second Class Upper AKPAN, Emmanuel Ignatius
TOMMY, Eka Samuel Pass AKPAN, Itohowo Godwin
UDO-AKAGHA Samuel Samuel HENRY, Ekaette Ekpenyong BASSEY, Umeng Gabriel
DICK, Elizabeth Paul
Second Class Lower DUNCAN, Ekaette Edem
EDET, Idorenyin Sunday B.A. (Hons) English EDET, Margaret Okon
JACOB, Uyo Jacob
MACAULEY, Emem Nse Second Class Upper EDUOK, Esther Thomas
AMBA, Evans Okon EDUOK, Okon Effiong
NKEREUWEM, Wilson David
UDOH, Kufre Francis EDWARD, Oto-Obong Effiong
OTU, Kate
UBUOH, Ini-Mfon Andem Second Class Lower EKANEM, Paul IgnatiusENE, Eneanwan Joseph
UDO, Iberedem George AKPAN, Affiong Victor
WILLIAMS, Etido Mfon AKPAN, Joy Obot ETUKHO, Uwem
AZUBUIKE, Chibuzor Joyce IDIONG, Otobong Sabbath
Third Class BASSEY, Itohowo Edet JIMMY, Edidiong Sunday
DAN, Helen Usen EKPO, Torobong Abraham MFONO, Joyce Usua
EMAFANG, Unyimeobong Joseph EKPOATAHA, Abasiama Nse NYOYOH, Joyce Enamidem
JOSHUA, Glory Itiaba IKPE, Comfort Bassey OBOT, Ekaette Sampson
NNOCHIRI, Augustina Chinonso ISANGADIGHI, Esther Sunday OLUWADARE, Racheal Oluwasola
OKON, Glory Sunday MORGAN, Aniefiok Etim ONUOHA, Blessing
OBONG, Grace Lawrence
OLISE, Patrick Kunili SAMPSON, Charity Okon
OKON, Arit Boniface
PETER, Caroline Ime OKOP, Comfort Ime UDO, Nse Henry
OKPO, Eno Effiong UDOSEN, Mbosowo Valentine
UFOT, Idorenyin Aniefon UKPE, Iniobong James
B.A. (Hons) History and UKANGA, Mmofiok Ntiedo UMANA, Glory Monday
International Studies UYANGA, Meajah Alfred
Third Class
Second Class Upper EDET, Kote Asuquo
BASSEY, Christopher Effiong
B.Sc Business Management
OKEKE, Elizabeth Chinenye
SAMPSON, Otobong Alphonsus B.A. (Hons) Philosophy
UDO, Dennis Sylvanus Second Class Upper
ESSIEN, Uwem Newplan Second Class Upper
Second Class Lower ETUK, Ubong Sunday EYOH, Joseph Edet
AKANG, Glory Emmanuel
AKPABIO, Erinyana UDO Second Class Lower
AKPAN, Ephraim Sunday FACULTY OF BUSINESS AKPAN, Imaobong Etim
EBONG, Mkpoikana-Abasi Charles ASUQUO, Ekaette Michael
ADMINISTRATION
EKPO, Ofonmbuk Churchill ELIJAH, Sunday Evans
ESSIEN, Aniefiok Henshaw ISOTUK, Love Erastus
ESU, Ekaette Uwe UDO, Esther Mfon
ETIM, Dickson Francis B.Sc (Hons) Accounting UDONGWO, Nnamno Gideon
ETIM, Kentiabasi Edem UMOH, Clevy Romanus
Second Class Upper
EYO, Faith Edet WILLIAM, Blessing Samuel
CHARLIE, Patience Aniefiok
ISONG, Michael Jeremiah
NWIGWE, Catherine Chineye EKERETTE, Solomon Donatus Third Class
PETER, Nimmong Udo IDEM, Uduak Etop AKPAN, Immaculata Peace
TOM, Rebecca Edet NYONG, Mary Bassey ETIM, Anthony Asuquo
UDOH, Itoro Dan
UKPEYEH, Inemesit Sunday ROBERT, Ezekiel David ISIDORE, Comfort Idongesit WILLIE, Nsidibe David UDOFOT, Clement Udo JOSEPH, Aniekan Samuel
B.Sc (Hons) Marketing
Second Class Lower
OKON, Kufre Mbung B.Ed. (Hons) Guidance and Counselling
Second Class Upper
NTEBONO, Ekomobong Daniel AKPAN, Favour Israel
AKPAN, Ifiok Etim
AKPAN, Margaret David
ANTIA, Essien Okon
ANWANA, Anwana Okon
OKOYE, Success Obiageli ASUKWO, Nkoyo Effiong
FACULTY OF EDUCATION BASSEY, Gloria Harry
Second Class Lower BEN, Nkoyo Inyang
B.Ed. (Hons) Social Studies UMIOM, Emmanuel Edet CLETUS, Imoh Joseph
DICKSON, Joshua Michael
Second Class Upper EBONG, Mary Charles
AKPAN, Enenwan Akpabio B.A. (Ed) (Hons) English EDDIE, Kuyik Patrick
EBENEZER, Joy Uko EDEM, Dominic Offiong
EKPO, Aniema Emmanuel Second Class Upper EDEMEKA, Imaobong Johnson
NYONG, Mary Edem ABIA, Stella William EDEMEKONG, Victoria Nkereuwem
OGBETERE, Cynthia Ejiro UDOINYANG, Inimfon Dick EDET, Effiong Okon
UDO, Arit Akpan EFFIONG, Esther Asuquo
Second Class Lower EFFIONG, Friday Ekikere
Second Class Lower EBONG, Christiana Okon EFFIONG, Imaobong Sunday
AKPAKPAN, Justina Godwin JOHN, Aniebiet Emmanuel EKONG, Perpetual Alfred
AKPAN, Cecilia Eyo NKOPURUK, Imikan Dick EKPE, Samuel Etukudo
DUFF, Ifure Jeremiah OFFIONG, Unyime Patrick EKPENYONG, Eno Okon
EFFIONG, Unyime Etim UDO, Ekaette Ime EKPOUKO, Udeme Asuquo
ETIM, Lucia Dominic ENANG, Juliana David
ETIM, Uduak Edem ENE, Idongesit Effiong
INAM, Ime Mark ESSIEN, Chirstiana Emmanuel
INYANG, Cosmas Christian FACULTY OF SOCIAL SCIENCES ESSIEN, Elisha Okon
INYANG, Magadalene Asuquo ETIM, Mbere Edet
NNAMONSO, Mary Udeme ETIM, Uduak Enebong
SUNDAY, Uduak Ephraim B.Sc. (Hons) Political Sciences ETUKIDEM, William Isaac
UDO, Mary Thomas EYO, Edidiong Michael
UMOH, Cecilia Friday Second Class Upper FRANCIS, Courage Etim
WILLIE, Mercy Nse AKPAN, Sabbath Matthew IBANGA, John Gabriel
BASSEY, Glory Asukwo IKPE, Anietie Elijah
Third Class BASSEY, Peter Effiong IKPONG, Elizabeth Isaac MICHAEL, Martina Patrick DANIEL, Patience Efiok INAM, Glory Richard
EDEMUMOH, Emmanuel Okon ISONGUYO, Nyeneime Ibong
EDET, Grace Iniobong JACOB, Promise Christopher
B.Sc (Ed.) Health Education EFFIONG, Daniel Okon JEREMIAH, Regina John EKPENYONG, Felicia Solomon JOHN, Ndifreke Bernard
Second Class Upper ENYINNA, Tochi Precious MBOHO, Ubong Emem
AKAN, Enomfon Effiong IMEH, Oto-Obong Akpekong NSEOWO, Nyeyo Bassey
UDO, Uduak Felix ISEMIN, Cyril Sunday NTUEN, Akwaodudu Etim
UDOFIA, Ndifreke Paulinus IWASON, Idongesit Edet NYONG, Ubong Nsima
WILSON, Miriam Manasseh MOHAMMED, Ibrahim Jakada ODIGHA, Emmanuel Agbor ROBERT, Janet Mbipom OTONG, Nsikak Mandu
Second Class Lower SAMUEL, Idongesit Okon OTOYO, Emmanuel Usobo
DANIEL, Aniefiok Ubongabasi THOMAS, Udemeobong Nkereuwem UBOM, Joy Peterson EKANEM, Uduak Emmanuel UDOETTE, Godsday Peter UDO, Kufre Sunday
JOSHUA, Uduakobong Edem UKUT, Josephine Joshua UDOAKA, Justina Idara
NKOPURUK, Glory Jonah UMANA, Joseph Ekpo UDOFIA, Friday Thompson
SHESHI, Agnes Mana UMOH, Ema Matthew UDOH, Idara Mfon
UMANA, Samuel Moses UDOKANG, Amanam Solomon Second Class Lower UDOUDOH, Uduakobong Jimmy
ABAM, Okoi Effiom
ABRAHAM, Emmanuel Samuel
AKPABIO, Udeme Akpan
AKPAN, Efiok Udo
AKPAN, Emem Matthew UKPONG, Naomi Obot
UMOH, Affiong Essien
UMOH, Victoria Bassey

Third Class
EDUBIO, Asuquo Ekpo
ETIM, Paul Ibanga
UDO, Kufre Bernard
UDOH, Anthony Sylvester UDOIMA, Imo Okon
B.Sc. (Hons) Economics
Second Class Upper
NWOGU, Akudo Augustine
OKOGOR, Uche Benson
UDOFIA, Gloria Enobong UDOFIA, Michael Akpan
Second Class Lower
AKPANUDOM, Udeme Daniel
BASSEY, Godstime Kubiat
BEN, Smart Okon
EDET, Victoria Joseph
GODWIN, Emediong Edet
IGWE, Innocent Knowles
JACOB, Ndueso Jeremiah
OKON, Mfon Edet
UKPONG, Idongesit Clement UMOH, Umoh Akpan
B.Sc. (Hons) Sociology and Anthropology
Second Class Upper
DAVIS, Glory Emmanuel
EBONG, Ifiok Patrick
EKANEM, Veronica Gabriel
EKWERE, Promise Lawrence IKPIM, Emem Stephen
Second Class Upper
AKPAN, Agnes Akan
AKPAN, Anne Gabriel
HENSHAW, Alice Friday
NKANANG, Mfreke Sunday
NKEREUWEM, Francis Effiong
UTIT, Daniel Bassey
WILSON, Grace Effiong
2015/2016 SESSION BATCH II
FACULTY OF ARTS
B.A. (Hons) History and International Studies
Third Class
EKPO, Ndifreke Emmanuel FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
B.Sc (Hons) Business
Management
Second Class Upper
AMANA, Sunday Asukwo
ARCHIBONG, Hannah Edet
IRECHUKWU, Ruth Christian
Second Class Lower
ABAI, Ifiokabasi Maurice
AKAKATTAN, Ama Victoria
AKPAN, Naomi Edem BASSEY, Eno Godwin
BASSEY, Sunday Roland
IMOWO, Ofonime Umana
NWAH, Glory Ernest UKUT, Emem Akpan
Third Class
WILLIAMS, Uduak Okon
FACULTY OF EDUCATION
B.Ed. (Hons) Guidance and Counselling
Second Class Upper
AKPAN, Aniebiet Moses
AKPAN, Udemeobong Edet
EBONG, Owoidoho Joseph
ESSIEN, Margaret Aniefiok
ETUK, Ime-Obong Jacob
INYANG, Nkereuwem John
JONES, Udemeobong Monday
JOSEPH, Uduak Okon
OTUNG, Kingdom Sampson
PETER, Comfort Johnson UDO, Uduak Sylvester
Second Class Lower
ANDREW, Sunday Effiong
DANIEL, Noami David
EKANEM, Eno James
EKONG, Helen Sunday
ETUK, Owoidoho Peter
EYOH, Aniekan Okon
NWAGBO, Chinelo Ifeoma
ONWUDIWE, Chiamaka Rita
STEPHEN, Esther Bassey UDOH, Comfort Joseph
UDOH, Mercy Gabriel
UDOH, Otobong Paul
UKANA, Susana Afia
UMOETTE, Helen Godwin Third Class
AKPABIO, Ndifreke James DANIEL, Ufford Bassey
B.Ed. (Hons) Social Studies
Second Class Upper
ABRAHAM, Edidiong Evans
OKAFOR, Amaka Miriam UDOH, Abigail Bassey
Second Class Lower
AKPAN, Michael James
ANAETOH, Benedine Chinwendu
IBOK, Patricia Henry
UDOH, Elizabeth Sylvester
Third Class
AKPAN, Anietie Udo
UKUT, Iniobong Isaac
B.A (Ed.) (Hons) English
Second Class Lower
SUNDAY, Margaret Peace
UDOETTE, Mmenyene Fred UDOH, Grace Ukpong
Third Class
ROBERT, Wisdom Efre
B.Sc. (Ed.) (Hons) Political Science
Second Class Lower
ISONG, Glory Linus
UDO, Utitofon Sampson
B.Sc (Ed) (Hons) Health Education
Second Class Upper
ETOR, Arit Christopher
INUKHO, Umo Jack
UDOFIA, Enobong Friday
WILSON, Miriam Manasseh
Second Class Lower
ANDERSON, Joseph Edet ASUKWO, Arit Ekong
BASSEY, Theresa Sunday
DANIEL, Aniefiok Ubongabasi
EFANGA, Ime Sylvester
JOHN, Thankgod Alfred JOSEPH, Aniebiet Etim JOSHUA, Uduakobong Edem
UDOEYOP, Fresunam Effiong UMANA, Samuel Moses
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
B.Sc (Hons) Sociology and Anthropology
Second Class Upper
MKPONG, Josephine Uduak
UDO, Esther Sunday
UKPONG, Udoma Okon
Second Class Lower
AKPASOM, Effiong Thompson
EFFIONG, Nsima Udoh
EKANEM, Cecilia Friday
ETIM, Nsisong Edet
EYOH, Grace Bassey
JIMMY, Enobong Edet
NDEMAKANG, Esther William UDO, Holiness Paul
B.Sc (Hons) Political
Science/Public Administration
Third Class GEORGE, Iniobong Utip
SANDWICH
FACULTY OF EDUCATION
B.Ed. (Hons) Pre-Primary Education Education
Second Class Lower JUMBO, Ekaete Paul
NKANTA, Grace Essien
Third Class
ELIJAH, Glory Enobong
B.Sc (Ed) (Hons) Business Education (Accounting)
Second Class Upper
UDOAKA, Uduak Francis
Second Class Lower
EDEM, Margaret Anthony UDOFIA, Uwem Etim
B.LIS. (Hons) Library Science
Second Class Lower
JACKSON, Iboro Cletus
B.Sc (Ed) (Hons) Mathematics
Third Class
UDOEKPO, Effiong Paul
B.Ed. (Hons) Pre-Primary and Primary Education
Second Class Upper AKPAN, Grace Ime
ESSIEN, Angela Effiong
Second Class Lower
AFAHANAM, Ikwo Emmanuel
AKPABIO, Eno Patrick
AKPAN, Sarah Okon
ASADA, Elizabeth Archibong
ESSIEN, Anietie Enono
JACKSON, Nsongurua Inyangobong
UDOEKONG, Nse Anthony
UMOH, Helen Akpan
USANGA, Emem Ita Jacob
B.LIS. (Hons) Library and Information Science
Second Class Upper
DANIEL, Ekaette Ekerete
EFFIONG, Patricia Okon
EKAIDEM, Prisca Paulinus
ETIM, Helen Saturday
ETUK, Christiana Anietie
JIMMY, Jimmy Clement
SAMPSON, Glory Sunday
Second Class Lower
BASSEY, Atim Effiong
JACKSON, Nsisong Etim
JOHN, Glory Edet
UYIRE, Esther Efiok
BATCH IV – 2015/2016 SESSION
FACULTY OF AGRICULTURE
B.Sc (Hons) Agricultural
Economics and Extension
Second Class Upper
ASUQUO, Enobong Eyo
FACULTY OF ARTS
B.A (Hons) Communication Arts
Third Class
OKON, Glory Sunday
FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
B.Sc (Hons) Banking and Finance
Third Class
DANIEL, Rebecca Effiong
EFFIONG, Nancy Sunday
FACULTY OF EDUCATION
B.A (Ed) (Hons) English
Second Class Upper
JONATHAN, Peace Ekpo
Second Class Lower
ASUQUO, Victoria Peace
ETIM, Idorenyin Ekpenyong
ETUKUDO, Hosanna David
UDOH, Grace Ukpong
WILLIAM, Ekerette John
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
B.Sc (Hons) Political Science and Public Administration
Second Class Upper
BASSEY, Peter Effiong
BASSEY, Glory Asukwo
Second Class Lower
BOB, Victor Udo
EDEM, Ubong Victor
EKONG, Sarah Bassey
JACKSON, Marshal Inyang
OKON, Abasiakan James OKPOTO, Elvis Edet
B.Sc (Hons) Sociology and Anthropology
Second Class Lower
EKANEM, Cecilia Friday
ESSIET, William William
INYANG, Amarachi Anietie
INYANG, Aniedi James
ISAIAH, Mercy Marshal
THOMPSON, Agnes Eno
UDO, Veronica Joseph
UDOMFU, Patience Abasiono UMOREN, Abasiama Asuquo
B.Sc (Hons) Economics
Second Class Upper Udofia, Ebong Gloria
Second Class Lower
Jacob, Emem Asuquo
Udosen, Nsifonteabasi Blessing
Third Class
Peters, Emmanuel Akpan
B.LIS (Hons) Library and Information Science
Second Class Upper
Bassey, Ndifreke Okokon
Ekong, Enefiok Edem
Ikpe, Anietie Emmanuel
Lazarus, Ekemini Sabbath
Okon, Emem Effiong Thomas, Gift Eno
Second Class Lower
Edet, Inemesit Udeme
Hanson, Nkoyo Sam
Inyang, Itoro Eyibio
Thomas, Nnamonso Cosmas
B.Sc (Ed) (Hons) Political Science Education
Second Class Upper
Nsien, Ekaette Bassey Willie, Ubong Mfon
Second Class Lower
Akpan, Comfort Effiong
Akpan, Imoh Ikpeme
Asuquo, Asuquo Effiong
Inyang, Samuel Udo
Johnson, Udeme Okon
Okuk, Esther Bassey
Sampson, Midohoabasi Michael Sunday, Grace Effiong
B.Ed (Hons) Guidance and Counselling
Second Class Lower
NSIEN, Ekaette Bassey
SANDWICH PROGRAMME
B.Sc (Ed) (Hons) Biology Education
Second Class Upper UKO, John Linus
Third Class
ETIM, Glory Edet
B.Sc (Ed) (Hons) Agricultural
Second Class Lower ETUKUDO, May Etim
Third Class
SAMBO, Mmandu Akpan FACULTY OF EDUCATION
B.Ed (Hons) Health Education
Second Class Lower
BASSEY, Theresa Sunday
B.Ed (Hons) English Education
Second Class Upper
ABIA, Stella William
B.Ed (Hons) Social Studies
Second Class Upper
EDET, Emmanuel Aniekan
Second Class Lower
SAM, Phoebe Andrew
B.Ed (Hons) Guidance and
Second Class Lower
EMMANUEL, Rose Kufre
B.Sc (Ed) Political Science and Public Administration
Second Class Lower
IDIO, Ema Sunday
B.A (Hons) Communication Arts
ODIONG, Nseabasi Essien
B.A (Hons) History and International Studies
Second Class Lower
AKPAN, Mbuotidem Essien ISANG, Ekaette David
FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
B.Sc (Hons) Accounting
Second Class Lower
IDIONG, Iniobong David
B.Sc (Hons) Banking and Finance
Second Class Lower
AKPABONG, Sunday Etukudo

B.Sc (Hons) Business
Management
Second Class Lower
AKPAN, Anieti-Mfon Peter Second Class Lower
AKPAN, Imaobong Etim
ASUQUO, Ekaette Michael
ELIJAH, Sunday Evans
ISOTUK, Love Erastus FACULTY OF ARTS
B.A. (Hons) History and
International Studies
UDO, Esther Mfon
Second Class Upper
Third Class UDONGWO, Nnamno Gideon AKPANSAH, Victor Sunday
UDOAKAH, Nsekpong Johnson UMOH, Clevy Romanus
WILLIAM, Blessing Samuel Second Class Lower
ABIA, Imaobong Abia
BATCH VI 2015/2016 Third Class EFFIONG, Daniel Ibanga
AKPAN, Immaculate Peace
CONVOCATION LIST UDO, Mfoniso Mfon
ETIM, Anthony Asuquo UMOTOK, Idara Aniefiok
ISIDORE, Comfort Idongesit USORO, Mfonobong Dominic FACULTY OF EDUCATION JOSEPH, Aniekan Samuel USOROH, Aniefon Ime
B.Ed (Hons) Social Studies B.A. (Hons) Linguistics B.A. (Hons) Communication
Arts
Second Class Lower Second Class Lower
UDO, Esther Etim OKON, Ini-Abasi Effiong BEN, Emem SylvesterSecond Class Lower
UDOH, Mandu Titus
THOMAS, Glory Effiong
FACULTY OF ARTS UDO, Idongesit Peter
Third Class
ETUK, Imoh Henry Third Class
B.A (Hons) English OBILOR, Paul Chukwuebuka ENANG, Kingsley Moses
Third Class
B.A. (Hons) Communication CERTIFICATE
UDOFIA, Edaraut Kevin
Arts 2015/2016 SESSION
FACULTY OF AGRICULTURE Second Class Upper FACULTY OF ENVIRONMENTAL
EBONG, Nkoyo Ekpe STUDIES
B.Agric. (Hons) Agricultural Second Class Lower Certificate in Fine and
AKPAN, Mbuotidem Essien
Economics and Extension IKPANG, Helen Benjamin Industrial Arts
Distinction
Second Class Lower DAN, Charles Effiong
ETIM, Oto-Obong Paulinus 2014/2015 SESSION EKEKWE, Benjamin Chukwuka
OBIOH, Idorenyin Aniediong ESOLONU, Francis Eze
UDI, Elizabeth Okon EYO, Nduenso Okon
FACULTY OF SOCIAL SANDY, Vivian Richard
SCIENCES TOM, Utibe Godwin
GRADUANDS FOR THE 22 /23ND RD UMOANWAN, Imaobong Uwem
CONVOCATION – 2013/2014
B.Sc (Hons) Econoics
SESSION SUPPLEMENTARY Credit
BASSEY, Etieno Jeremiah
Second Class Upper
DANIEL, Ekeobong Pearl
FACULTY OF BUSINESS JACKSON, Bassey Ekerette EDEM, Emem Asuquo
UDO, Monday Okon
ADMINISTRATION EDOHO, Samson Akpan
EKANEM, Odudu-Abasi Elijah
Third Class ETIM, Mfreke-Abasi Hosea B.Sc (Hons) Business TOBY, Uduak Emmanuel INWANG, Kini Etim
Management UDOFIA, Emem Edet INYANG, Itohowo Emmanuel
Second Class Upper
ESSIEIM, Uwem Newplan
EYOH, Joseph Edet UDOH, Uduak-Obong Aniefiok UKUT, Michael Asukwo NED, Blessing Favour
OBONG, Ukeme Sunday
OSUSEN, Salome Joseph
ROGERS, Akamike Akachukwu
UZOMA, Vincent Chibuzor
THE APOSTOLIC CHURCH
THEOLOGICAL SEMINARY
AMUMARA MBAISE, IMO STATE
OGBONNA, Peter Kalu CHRIS, Anene Chidubem
OGBONNA, Timothy Emeka EKWULUGO, Chisom Prince
EMMANUEL, Mayor Ifeanyi
Cultural Studies
Second Class Upper
Second Class Upper
ANYANABOR, Beauty Ijeoma
EJAH, Theresa Ibor AMAH, Kelechi Success
ANI, Moses
AUGUSTINE, Kelechi Onovo
FACULTY OF AGRICULTURE
Diploma in Environmental FACULTY OF CLINICAL SCIENCES
Diploma in Biomedical UMOEKAH, Blessing Usen
UMOUMO, Uduakabasi Friday
Health Management Photography FACULTY OF EDUCATION
Merit Diploma in Library and
IROLE, Kingsley Chiwendu Credit
OBOT, Edidiong Cosmas AKPAN, Unyime Lawrence Information Science
UWAH, Christopher Jimmy EMENGINI, Joy Tochukwu
PETER, Blessing Moses Credit
EKANEM, Unyime Oluebube
STEPHEN, Ruth Peter
ESSIEN, Christopher Dominic
FACULTY OF ARTS IDANG, Idongesit Emmanuel
Merit NOAH, Christopher Friday Diploma in Mass AFIA, Nkese Okon NTONG, Aniedi Sunday
Communication BENSON, Nsinana Saturday SAMPSON, Angela Isidore
EDGAR, Ubong Ubong
Credit ETUK, Linda Effiong SAMPSON, Blessing SampsonUMOH, Lucky Peter
ASUQUO, Bassey Victor
EMMANUEL, Ofonmbuk Sylvester ETUK, Mary Sunday
SUNDAY, Itoro Clement JOACHIM, Ndikpongeabasi Peter Merit
OBOT, Grace Ntienebon AKPAN, Blessing Sunday
MERIT UDO, Enem-Inyene Okon ASUQUO, Esther Effiong
AMAGO, Stephanie Ngozi UDO, Irene Ita JACOB, Uduak Ezekiel
DIALA, Mary Clement MARK, Aniebiet James
EFFIONG, Victor Bassey UDOH, Victoria Archibong
Pass
JOHN, Imaobong Robert
KALU, Esther Obasi AKPAN, Isaac Friday UDO-UMOH, Udeme Ezekiel
LAWRENCE, Mercy Eteudo ELIJAH, Favour Isaac
NKEREUWEM, Victor Bassey THURSDAY, Peace
NWAGWU, Ikenn George Diploma in Educational
OSONDU, Prisca Chizaram Technology
UDO, Blessing Monday FACULTY OF BUSINESS
UDOFIA, Uduakobong Edet
UDOFIA, Vincent Sunday ADMINISTRATION Merit
UDOKA, Abasiono Sylvanus JUMBO, Grace Daniel
UTIN, Ndifreke Ini Diploma in Insurance
Credit FACULTY OF LAW
Diploma in Theatre Arts AKPAN, Glory Mfon
ALEXANDER, Margaret David
Credit Diploma in Law
ASUQUO, Akanimo Aniedi ASUQUO, Abraham Okon
MONDAY, Mbetobong Isaac BASSEY, Unwana Okon Credit
UBOH, Uduakobong Monday DIMGBA, Izuchukwu Emmanuel EDEM, Ruth Bassey
UKOH, Glory Asuquo EDET, Charles Gabriel EKERETTE, Otobong Andrew
NKANTA, David Ernest IHAZA, Cynthia Orobosa
Merit OCHU, Emmanuel JOHN, Blessing Michael
BASSEY, Abigail Emmanuel SAMUEL, Emem Enobong NWOKO, Enyinmfon Thomas
OKON, Rebecca Effiong NYOKU, Ezinne Maranathan
UKPE, Regina Emem
OLUKANWI, Chosen Emmanuel
Pass UMOATAN, Ubon Benson UKAFIA, Nsanawaji Owen
OKON, Joy Edet UMOETUK, Nsikak Moses WAYII, Bariledum Deebom
USEN, Imaobong Ekere
Merit
Merit ARCHIBONG, Eno Jeremiah
Diploma in International AKPAN, Jessey Etim BASSEY, Blessing Joseph History and Diplomacy ALEXANDER, Victor Henry EDET, Anigail James
ASUQUO, Lydia Bassey EZEDO, Chika Chika Credit IDIOKUNE, Toyo Koko OFFIONG, Victory Michael
AKPAN, Aniebiet Godwin
Merit
ETUK, Joseph Solomon
OKON, Akanimo Bassey IDIONG, Philomena Patrick
ISAAC, Inyene Eno
JOHN, Nsikakabasi Jimmy
NGAH, Ogochukwu Favour
PETER, Eno Friday
ROBERT, Grace Paulinus OKPALA, Maxwell Chukwudi
ONYIKE-OGBUSUO, Glory
Uwaezughu
SAKO, Jennifer
UKOH, Mary Ephraim

2015/2016 SESSION BATCH IV
Diploma in Law
Credit
ASUQUO, Godwin Etim
BASSEY, Nsibiet Effiong
ESSIENUTIN, Edidiong Sunday
IMEH, Imeh Udoh
NWOKO, Enyinmfon Thomas
Merit
MORGAN, Henrietta Uwem TOM, Abasiubong Udo
Pass
ARCHIBONG, Utibe Sunday
2015/2016 SESSION
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
Diploma in Public Administration
Credit
AKPAN, Idorenyin Innocent
BASSEY, Mfon Eteyen
DAVID, Emem Nicholas
DICKSON, Happiness Monday
DURU, Chukwuebuka James
EKI-CHIBUZO, Destiny
LAWSON, Emem Jacob
MATTHEW, Victor Effiong
PHILEMON, Godswill Samuel
SAMPSON, Ekaette Isaac
Merit
AKONG, Wisdom Mottim
AKPAN, Owoidoho Emmanuel AKWA, Patience Joseph
ARCHIBONG, Emmanuel Sunday
ASUQUO, Paul Okon
BASSEY, Peace Uduak
DAVID, Deborah Nseobong EDET, Rosemary Israel
EDUK, Joseph Antai
EKPO, Martha Effiong
ENOH, Peace Solomon
ESETANG, Ekomobong Aniefiok ESSIEN, Peace Emmanuel ESSIEN, Victoria Joseph EYIBIO, Uduak Michael MOSES, Edima Edet
NELSON, Esther Effiong
OKON, Ekemini Ekpenyong
OKON, Joy Ita
OPARA, Chigemezu Nora
SAIDI, Tajudeen Bolakule
SOLOMON, Maryjane Ginikachukwu
STEPHEN, Inemesit Sunday
SUNDAY, Itoro Felix
UDOBONG, Blessing Aniedi
USORO, Ukpono Udeme
UYE, Arit Bassey
Pass
ONYENWERE, Ijeoma Nancy UMANA, Emeno Cyril
Diploma in International Relations
Credit
NDUBUEZE, Anurika Ruth
Merit
BASSEY, Mfreke Otu
EBERE, Gift Nnebuihe
EDET, Inemesit Aniedi
EJINDU, Ucha Ojiugo
ESSIEN, Aniebiet Emmanuel
ETIM, Victoria Effiong
EZEMADU, Precious Onyinyechi
ODEN, Yonen-Odo Solomon
STEPHEN, Peace Effiong
UDOH, Etido Esima
UDOKA, Okon Michael
Pass
ETIM, Ndifreke Okon
Diploma in Social Work and Community Development
Distinction
GREGORY, Idorenyin Emmanuel
Credit
EGBEOLA, Anuoluwapo Janet
ETOH, Sarah Emmanuel
INYANG, Aniedi Emmanuel JEREMIAH, Hope Udofia
OROK, Helen Eric
THOMAS, Otobong Anthony
TOM, Ikopima Nte
UKPONG, Mary Davies
Merit
AKPAN, Mary Ukpong
ARCHIBONG, Emem Sunday
DAVID, Goodnews Edet EKWERE, Rita Moses Diploma in Local Government
Credit
OBOT, Unyime Uwem
Diploma in Public Finance
Credit
ARCHIBONG, Kubiat Bassey
EFFAH, Abasiono Joseph
EKONG, Aniebiet Moses
ISAKSUHO, Nsidibe Nnanna
JEREMIAH, Joseph Akpan
JOSHUA, Ekemini Ini
UDOH, Unwana Clarence
Merit
AMANUKUT, Esther
EKWERE, Ubon-Abasi Jackson
ESIKHENE, Christopher Okon
GODWIN, Joy Idara
INYANGUDO, Veronica Anietie
MBEKE, Ekerete Etim
NTUEN, Imoh Difference OKON, Aniekan Bassey
Pass
UBOK-OBONG, Clement Udoh
Diploma in Personnel
Management
Merit
ETIM, Emem Okon
JONAH, Rose Okon
PETER, Hannah Etuk
TOM, Aniebiet Bassey
UDENGWU, Chinyerem Stella
UDO, Etiene-Obong Ime
Pass
UDOH, Peace Ime
Diploma in Environment and Development
Credit
DEKOO, Rita Tombari
MARCUS, Imoh Inemkpo
NNANA, Hope Monday
NOAH, Emmanuel Saturday UMOH, Bright Asukwo
Merit
EDOHO, Eunice David
IDIONG, Rebecca Bassey

FACULTY OF AGRICULTURE FACULTY OF ENGINEERING
Postgraduate Diploma in Environmental Health Postgraduate Diploma in Electrical/Electronic
Management (PGDEHM) Engineering (PGD)
ANIETING, Aniekan Joseph
EKONG, Itoro Victor
FACULTY OF ARTS
(PGDMC)

ASHIEDU, Douglas Noni
NYONG, Triumph Aruchi Eteyen
Studies (PGD)

DANIEL, Emem Udo
UMOH, Christopher Tete
FACULTY OF EDUCATION
Science (PGD)

UKPANAH, Nsemeke Etukudo

NICHOLAS, Inimfon Christopher NATHAN, Aniefon Bassey DUNCAN, Uduakobong B. UDO, Ukeme John
ELIJAH, Nsima Aniekpeno
EDET, Imo Alphonsus
AKPABIO, Essien Akpan OKON, Abasiama Peter
IJEOMA, Daniel Chubuikem ABEL, Udeme Emmanuel AKPAN, Idongesit Edem
UMOH, Nkutmfon Itoro
EKPE, Utibe-Abasi Inyang
NYA, Iniodu David
AYAH, Anthony Essien OBOT, Grace Michael
RANKIN, Leo Okon
USANGA, Uduakobong Okon
OBONG, Aniefon Idorenyin
ORJI, Mary Ogbonne

AKPAN, Saturday Sunday
ANI, Ifeoma Ruby
JOHNSON, Inyene Ita
ASANGHA, Uduak Mfon EYO, Victoria Andy

POSTGRADUATE DIPLOMAS (BATCH II)

FACULTY OF AGRICULTURE
Postgraduate Diploma in Environmental Health Management (PGDEHM)
AMOS, Blessing Donatus
UBUO, Mary Etim
ALEXANDER, Inemesit Friday
FACULTY OF ARTS
Postgraduate Diploma in Mass Communication (PGDMC)
IDIONG, Etimbuk Ebong
Postgraduate Diploma in Peace and Conflict
Studies (PGD)
AKPAN, Elizabeth George
AKPAN, Moses Sunday
ESSIEN, Anwanga-Abasi Peter
DANIEL, Glory Joseph
FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
Postgraduate Diploma in Business
Administration (PGDBA)
TOM, Ruth Simon
IKOEDEM, Freeman Ikoedem
WILLIE, Etim Edem
OLUBENSHE, Adebanji Samuel
FACULTY OF EDUCATION
Postgraduate Diploma in Education (PGDE)
UDOSEN, Victor Ibanga Credit UKPONG, Angelica Fidelis Credit IKPE, Agnes Thompson Credit EVANS, Maria Sunday Credit ASUQUO, Ubong Sylvanus Credit
BEN, Uwem Etim Credit
ASUKWO, Lydia Peter Credit
OKON, Magdalene Effiong Distinction
EKPO, Enobong Frank Credit ASUKA, Ndanti Santhus Credit MENDIE, Idopise Johnson Credit
CHEVE, Imelda Imoh Distinction
EBONG, Idiongo John Credit JOHN, Ezekiel Udoutung Credit
EKANEM, Eno Sunday Credit
AKPAN, Ini Cletus Credit
ETIM, Itohowo Sabbath Credit
AKAN, Ruth Toyo Credit
UNOH, Anthonia Michael Credit
ASUQUO, Gabriel Edet Credit
IDUNGATA, Joseph Johnny Credit
AZIKE, Nneamaka Cecilia Credit
UMOREN, Abasiofiok Item Credit
AKPAN, Michael Pius Credit
NYONG, Gertrude Alfred Credit
ENYIEKPON, Etete George Credit
AKPAN, Emem Edet Credit
IBOK, Queen Emmanuel Credit
MARK, Mercy Ebong Credit
JASPER, Ekaette Sunday Credit
ETIM, Sunday Asuquo Credit
BEN, Patience Sunday Credit
UDIA, Ekong Ikotokpo Credit
UDO, John Samuel Credit
NSI, Nsi David Credit
IBANGA, Eno Effiong Credit
WILLIE, Mary Nseobot Credit
AKPAN, Fenno Ofonime Distinction
UDOH, Augusta Ekubiat Credit
EKANEM, Ezekiel Davies Credit
SAM, Uduakobong Edet Credit
EKPO, Ime Morgan Credit
INYANG, Felix Edem Credit
OKON, Enobong Sylvanus Distinction
SUNDAY, Nsikan Albert Credit
WOKE, Mercy Onyinyechi Credit
KALU, Obialo John Credit
GEORGE, Williams Kennedy Credit
AWAJIOGAK, Awajiogak Unye Credit
NTEKOP, Usiereyo Cosmas Credit
IKOT, Nkereuwem John Credit
WILLIAM, Daniel Akpan Credit SILAS, Israel Okon Credit
UDOH, Helen Effiom Credit AKPAN, Etido Edifon Credit
UDO, David Effiong Credit
NTIA, Abasiofon Udo Credit
CHINAWA, Nora Chioma Distinction
OKOISEH, Ekwere Samuel Credit
NWANORUE Ezinne Queenette Credit
OKEKE, Okechukwu Obumneme Distinction
UMOH, Patricia Patrick Credit
OKPOSI, Victor Bassey Credit
ESSIEN, Uduakobong Aniekan Credit
ONONIWU, Adaeze Onyinyechi Credit
ETON, Mbuotidem Lawrence Credit
ASUQUO, Maria Sylvester Credit
ANAH, Unyime Victor Credit
ASANGA, Oto-Obong Okon Credit
PETER, Nsisong-Obong Edet Credit
UFEH, Ekaette Nsini Credit
INYANG, Eseabasi Udofia Credit
UKPONG, Uduak Okon Merit
UDO, Andinyanga Patrick Credit
FATAI-OSO, Abimbola
EKPO, Ifiok Udo
MBOHO, Nsisong Ekom
EKONG, Udemeobong Usen
OROK, Ekaette Geoffrey
UMANA, Affiong Christopher
OGBONNAYA, Emmanuel Otu
ESSIEN, Victor Jackson
ENIANG, Daniel Vianney
SAMUEL, Enobong Effiong
CHIDI-AMADI, Gladys Antigha
IBANGA, Dorathy Okon
AFANGIDEH, Nnamso Udoma PETER, Peter John
KALU, Ifeanyichukwu Iroham UWAK, Isreal Abraham
BERNARD, Abasifreke Bernard
UDO, Elizabeth Okon
OBOT, Janet Godwin
EKPENYONG, James Mfon
FACULTY OF ENGINEERING
(PGD)
NTUKIDEM, Inemesit Emmanuel
OKON, Oyokunyi Jacob
Postgraduate Diploma in Computer
Engineering (PGD)
UDOIDIONG, Godwin Ezekiel
OKORIE, Ekponoudim Sunday
Engineering (PGD)
UTO, Joseph Prince
TOM, Blessing Effiong AARON, Ubong Aaron
ABIA, Ekemini Ikpong
UMEADI, Paulinus Ifeanyi
UMOH, Sifon James
OBOT, Emmanuel Archibong
Postgraduate Diploma in Mechanical Engineering (PGD)
PAUL, Udemeobong Dominic
FACULTY OF ENVIRONMENTAL STUDIES
Postgraduate Diploma in Environmental
Management (PGDEM)
Planning (PGD)
OSUJI, Mary-Ann Ogechi
POSTGRADUATE DIPLOMAS CONT’D (BATCH III)
FACULTY OF AGRICULTURE
Postgraduate Diploma in Environmental Health Management (PGDEHM)
AKPAN, Ndifreke Mathias
FACULTY OF ARTS
Postgraduate Diploma in Mass Communication (PGDMC)
AKANG, Nseobong Ufuot
Postgraduate Diploma in Peace and Conflict
Studies (PGD)
AFIA, Gabriel Eyo
UFUO, Samuel Asuquo
FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
Postgraduate Diploma in Business
Administration (PGDBA)
AKPABIO, Aniekan Samuel
UDOISONG, Unyime Ama
ETIM, Ime Etop
ESSIET, Aniema Udo
ESSET, Udeme Edet
UDO, Uko Bassey
AKPAN, Moses Ekong
TOM, Emem Sunday
AKPAN, Anietie Udofot
ODIONG, Matilda Ndong
AKPAN, Imoh Sunday
NATHANIEL, Helen Okokon
USORO, Imaobong Anthony
ETIM, Archibong Archibong
OBODO, Sabinus Chukwuebuka
NKAMIANG, Godswill Friday UDOH, Faith Emmanuel
NSUDO, Ubon Bassey
SAM, Abasiama Sunday
INAM, Kufre Richard
EKPENYONG, Blessing Ita
UDOKA, Bessie Edem
IBANGA, Joy Isaac
CHARLES, Geoffrey Okon
UDO, Uduak Udo
OROK, Etorobong Orok
FACULTY OF EDUCATION
Postgraduate Diploma in Education (PGDE)
MAXWELL, Emmanuel Friday
UDOFIA, Ekikereobong Offiong Credit
JONAH, Ubong Udo Credit
GODWIN, Stella Stephen Credit
SIMON, Ndino-obong Saturday Credit
IWOENNANG, Abasi-isada Udokang Credit
FRED, Iboro Etim Credit
AKPABIO, Bassey Essien Credit
AKPAN, Ndukeobong Moses Credit
OKONKWO, Joy-mariette Obiageli Credit TOBBY, Idaresit Inyang Credit
ETIM, Francis Francis Credit
UDOH, Samuel Okon Credit
UDOH, Evelyn Chris Credit
JAMES, Israel Dennis Credit
UDOETTE, Idongesit Emmanuel Credit ABANG, Emmanuel Edet Credit
ESEABASI, Faith Okon Distinction
HARRISON, Victor Ekerete Credit
EFFIONG, Margaret Etim Credit
AKPAN, Promise Elijah Credit
EKPOSE, Effremfon Dominic Credit
UDO, Rosemary Simon Credit
OKPON, Torobong Edet Credit
UBONG, Imaobong Prince Credit
UDOM, Ndifreke Monica Credit
ASUQUO, Glory Effiong Credit
NWOKO, Christiana Uwemedimo Credit USORO, Anthonia Tarcisius Credit
EMMANUEL, Edidiong Uko Credit
ANTHONY, Blessing Louis Credit
EKARIKA, Favour Ncheabong Distinction
ESSIEN, Augustine Aniedi Credit
UBONG, Henry Morrison Credit
ESSIEN, Owoiddogho-abasi Otu Credit
OKON, Victor Osung Credit
UDOTONG, Emaediong Sabbath Credit
ESSIEN, Ubong Ime Credit
EFIONG, Glory Clement Credit SUNDAY, Rose Joseph Credit IDIONG, Bridgid James Credit
ASANGA, Idongesit Eyibio Credit
EKONG, Ekpeno Aniedi Credit
IKON, Uduak Akpabio Credit
MOFFAT, Emmanuel Augustine Distinction
EDET, Emmanuel Asuquo Credit
UMANA, Eduemem Iwuk Credit
DAVID, Rebecca George Credit
AKPAN, Itoro Friday Credit
UDOH, Edu-Uwem Edet Credit
UDOSEN, Diana-Abasi Nicholas Credit
ETESIN, Boniface Asuquo Credit
JOB, Imaobong Effiong Credit
UMOH, Comfort Chinyere
EKWERE, Anietimfon Edet
UFFORD, Joy Donald
UMOREN, Anietie Okon UMOH, Mbuotidem Patrick OKECHUKWU, Onyedikachi M.
NWOKEKE, Stella Chidumga EYOUKIM, Imo Eyo
NSIEN, Uduakobong Ebong
UBONG, Samuel Anietie
SUNDAY, Abasiama Chinyere
UWEH, Maryjane Edet
UMANA, Eme James
UDOFA, Daniel Effiong
NSE-ABASI, Hendrick Etim
AFAKHAME, Johnny George
ETIM, Ifiok Matthew
UDOH, Mfon Effiong
NYONG, Ofonime Friday
OBISIKE, Ekele Adaoha
ESANG, Inemesit Bassey
BILLY, Daniel Akpan
AKPAN, Itorobong Ita
ENANG, Imekan Thompson
OTON, Faith Ekenga
ISUK, Udemeobong Effeffiong
UWAH, Mercy Valentine
BROWN, Uduak Ikureke
EDUOKU, Mary Okon
EDEM, Inyene Enefiok
ASUQUO, Esther Edem
ITA, Etini Elijah
UDUAK, Idara Mkpouto PHILIP, Glory Sunday
OKON, Veronica Okpo
REUBEN, Aniedi Aniefiok NSIEN, Joseph Nsien
EJIKE, Chioma Glory
ISAAC, Ekaette Ibanga
ASUQUO, Christiana Effiong UMANA, Remigius Matthew ISAAC, Nsidibeobong Udo
OKON, Edet Etim
BASSEY, Grace Hogan
EFFIONG, Mfonidoabasi Godswill
EFFIONG, Udeme Ini
EKANEM, Ndifreke Reuben
OKON, Akan Etim
EKPENYONG, Helen Bassey ONOFIOK, Wilson Effiong
BASSEY, Rose Monday
OGBANE-OFA, Courage Ekele
INYANG, Mfonobong Effiong
FACULTY OF ENGINEERING
Postgraduate Diploma in Electrical/
Electronic Engineering
(Control Engineering) (PGD)

Postgraduate Diploma in
Sociology/Anthropology (PGD)
UDOFIA, Mercy Itoro

POSTGRADUATE DIPLOMAS GRADUANDS FOR 22ND AND 23RD CONVOCATION
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
Postgraduate Diploma in Public Administration (PGDPA)
JACKSON, Idara Samuel
EKENYERE, Mabel Chinyere
EKPO, Peace Sunday
UDOWO, Aniekere Samuel
ODIA, Omo Joseph
MADUAFOR, Theophilus Uche Chukwubuokem
TIMOTHY, Imaobong Ernest
EKPE, Asuquo Bassey
OKON, Love John
GEORGE, Grace Sunday
IMEH, Mfon Edem
UKO, Asian Johnson
NKANTA, Ekaete Uyo
BASSEY, Edidiong Okon
GAMBLE, Udeme James
OKON, Imaobong Sylvester
OKON, Lawrence Etim
BASSEY, Sylvester Asuquo
UMOH, Ephraim Daniel
UDOUKPO, Uko Celsus
IDOKO, Hyginus Onyema
OKPOYO, Affiong Bassey
IROANYA, Queeneth Ugo AKPAN, Martina Aaron
UKPONG, Imeobong Paul
EBONG, Naomi Ubong
MUNONYE, Shedrack Onyenenyendu
UMOH, Victoria Okon OKOHO, Prince Idara
ESSANG, Okon Edet
EDET, Mfon Dominic
AGWUNCHA, Chinenye Ogochukwu EQUERE, Idorenyin Monday
EFFIONG, Udeme Clement
ELOHO, Comfort Joel-Adadamu
ONYEWU, Arthur Ikechukwu
NYONG, Grace Essien
EKERE, Mfon Anietie AKPAN, Victor Okon
ONYEKURU, Emelda Gabriel JOHN, Victor Columba UDUYOK, Janet Charles UDO, John Monday
ESIN, Margaret John
OCHULO, Chukwuebuka Remigus
UKO, Ekaette Frank Frank ESSIEN, Kufre Effiong
BASSEY, Inemesit Attakpo
ANYANWU, Kingsley Chibuike
DAVID, Sarah Enobong
MASTERS’ DEGREE
FACULTY OF AGRICULTURE
IDIONG, Blessing Ekpenyong
ESU, Atim John
EGWUONWU, Chidinma Livinus
AKANSE, Nsikak Nse
OMINI, Dodeye Eno
IBANGA, Paulinus Titus
NGODDY, Lucia Amaka
AFANGIDE, Akaninyene Isaiah
EKOTT, Uduak Sunday
BASSEY, Emma Mfon
MGBEAHURU, Rita Ndidi
AKPABIO, Iniobong George
FACULTY OF ARTS
UDOEKONG, Gold Emmanuel
OBOT, Etimbuk Emmanuel ITUEN, Gloria Imaobong

UMOH, Daniel Effiong
OBOT, Ruth Akaninyene
EKAIKO, Abassi Menyene
NWINKOL, Barinaadaa
OKPATA, Emmanuel Chiaka
EFIONG, Samuel Asuquo
EMAH, Mary Emmanuel
UDOFIA, Anietie Francis
OGUNYEMI, Bunmi Oluyemi
ITUEN, Itoro Essien
UGO-OCHULO, Ngozi Ijeoma
BROWN, Brian Ignatius
WILLIE, Willy Akpan
IWUJI, Innocent Chukwuemeka

FACULTY OF BASIC MEDICAL SCIENCES
EKPO, Mfon Monday
EZIAGU, Uchechukwu Brian
UMOH, Ekementeabasi Aniebo
FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
DUEI, Ebizimor Timipa
SALAM, Kazeem Olanrewaju
EKOTT, Mary John
FACULTY OF CLINICAL SCIENCES
ABASIUBONG, Victor Nelson M.Sc Medical Microbiology/Parasitology

FACULTY OF EDUCATION
AKPAN, Edidiong Thursday M.Ed Educational Management & Planning
UMOREN, Emem Enerson M.Ed Educational Management & Planning
AKILI, Hussaina Kyaune M.Ed Educational Management & Planning
UMOAFIA, Owoidoho Boniface M.Ed Educational Management & Planning
UMOH, Idara Sylvanus M.Ed Educational Management & Planning
OKOLI, Chinwe Pauline M.Ed Educational Management & Planning
INYANG, Imelda Samuel M.Ed Curriculum Studies
AKPAKIP, Grace Joseph M.Ed Guidance & Counselling
ROBERT, Choice Nkechinyere M.Ed Guidance & Counselling
JAMES, Idopise Okon M.Ed Sociology of Education
ESSIET, Mfon Uduak M.Ed Educational Evaluation
JAMES, Unyime Okon M.Ed Educational Evaluation
OBOT, Ememabasi Aniebietabasi M.Ed Educational Evaluation
INYANG, Stella Ene M.Ed Early Childhood Education
AKPAN, Aniekan Okon M.Ed Early Childhood Education
ANYA, Ulunma Ukamaka M.Ed Early Childhood Education
IHISOTA, Josephine Chinyere Ekeoma M.Ed Early Childhood Education
MATTHEW, Elizabeth Cephas M.Sc (Ed) Health Education (Community Health)
SAMPSON, Iniobong Essien M.Sc (Ed) Health Education (Community Health)
JOHN, Iniobong Nsima M.Sc (Ed) Educational Technology
IKPE, Faith Ogechi Master of Library & Information Science (MLIS)
USHIE, Patience Undelishima M.Sc (Ed) Business Education INYANG, Anietie Bello M.Sc (Ed) Business Education OTU, Aniema Edet M.Sc (Ed) Business Education
ELOGBO, Eno Emogor M.Sc( Ed) Business Education
DURUAKU, Njideka Kathie M.Sc (Ed) Business Education
ETIM, Sunday Stephen M.Sc (Ed) Business Education
AKPAN, Francis Archibong M.Sc (Ed) Technical Education
ORIE, Chukwulenwenwa John M.Sc (Ed) Technical Education
FACULTY OF ENGINEERING
EGBE, Jesam Nna M.Eng Computer Engineering
(Software and System Engineering)
EKANEM, Akpasam Joseph M.Eng Computer Engineering
(Software and System Engineering)
UMESI, Cosmos Nnanyerem M.Eng Computer Engineering
(Software and System Engineering)
AKINLOYE, Bolanle Eunice M.Eng Computer Engineering
(Software and System Engineering)
OLOYEDE, Opeyemi Adamson M.Eng Computer Engineering
(Software and System Engineering)
OGBONNA, Otumdi Chima M.Eng Computer Engineering (Computer Hardware)
EFFIONG, Clement Okon M.Eng Electrical/Electronic Engineering
(Electrical Power Engineering)
FACULTY OF ENVIRONMENTAL STUDIES

ANYAWU, Bob Chigozie
ENYEKUNG, Christopher Bassey
ETUKUDOEKPO, Ekemini-Obot Edu
NDON, Ndifreke-Abasi Akpan
JAMES, Nsikak Joshua
UDOH, Ifiok Moses
JONAH, Mfon Ibanga
UDOENANG, Daniel Okon
TUOTAMUNO, Ibeakuzie Chukwuemeka
PETERSIDE, Boma Francis
OKON, Okon Isaac
EBONG, Christian Okon
MAX-ALAGOA, Ebinyo Joseph
ADHEBROZIE, Samson Oghenerioke
IBOK, Patrick Eyo
EBRI, Eteng Eteng
BASSEY, Nse Akpan
UDO, Udemeobong Ini
OKUNLOLA, Kehinde Mary
INYANG, Uduakobong Edet
GEORGE, Edidiong Stanislaus
FACULTY OF LAW
ITONG, Unyime John
UDOUSOROH, Imoh
ETIETOP, Emmanuel Matthew
UDONNAH, Glory Boniface
UDOH, Sebastine Asuquo
ETIM, Bassey Bassey
OWONARO, Boudei Macpherson
FACULTY OF PHARMACY
NKEMNELE, Chibuzor Augustine
ONIFADE, Ooreofe Abimbola
FACULTY OF SCIENCE
AGWU, Imo Kalu
EFFIONG, Joshua Felix
OBOTOWO, Idara Ndifreke
INOH, Gerald Gordian
APIH, Daniel Ibiang
ATAKPA, Edidiong Okokon
EKPENYONG, Margaret Affiong
BASSEY, Bassey Eyibio
NDON, Sunday Michael M.Sc Microbiology (Food/Industrial Microbiology) FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
UKUSOWA, Mizaitul May Prince M.Sc Environmental Resources Management
OKOROJI, Malachy Ugochukwu M.Sc Environment & Development
FIONG, Mercy Ita M.Sc Geography & Natural Resources Management
(Urban Studies)
EKANEM, Elijah Ettebong M.Sc Geography & Natural Resources Management
(Environment & Development)
EYO, Ime Edet Master of Geographic Information system (MGIS) UDO, Edet Okon M.Sc Public Administration
USORO, Edidiong Emmanuel M.Sc Public Administration
COLLINS, Ekwe Nkaniye M.Sc Public Administration
ALAFA, Inala M.Sc Public Administration
UTOK, Nkereuwem Bassey M.Sc Public Administration
UNO, Uno Etim M.Sc Public Administration
AKANDE, Benyin Adah M.Sc Public Administration
OTIORO, Francis Edem M.Sc Public Administration AKANI, Abubakar Ndanye M.Sc Public Administration
EBITU, Utibe Samuel M.Sc International Relations
UTIBEIMA-ABASI, Fidelis Author M.Sc International Relations
TOM, Anthony Ebong Master of Public Administration (MPA) Executive
AKPABIO, Ekpedeme Effiong Master of Public Administration (MPA) Executive
UDOH, Edidiong Kingsley M.Sc Sociology of Development
ITAUMA, Richard Moses M.Sc Rural Sociology & Community Development
UDO, Anietie Ekpenyong M.Sc Development Planning
NSEYO, Emaitoro Paul M.Sc Development Planning
IBANGA, Isaac Jonah M.Sc Development Planning
PETERS, Petronilla Udo M.Sc Development Planning
MASTERS’ DEGREE (BATCH II)
FACULTY OF AGRICULTURE
UMOREN, Efiokabasi Sunday M.Sc Agricultural Extension WILLIAMS, Grace Celestine M.Sc Agricultural Extension
NDAK, Uwem Udo M.Sc Animal Science (Animal Biochemistry & Nutrition)
UMOH, Umoh Sunday M.Sc Animal Science (Animal Physiology and Reproduction)
HENRY, Ekemini Ini M.Sc. Animal Science (Animal Production and Management)
AKPAN, Sarah Okon M.Sc Crop Science
ETTA. Mandu Otu M.Sc Crop Science
AKPABIO, Ime Okon M.Sc Crop Science (Horticulture)
UDO, Ifiok Ikpeme M.Sc Food Science and Technology
ORUH, Eloho Keziah M.Sc Forestry and Wildlife
UKOH, Emem Enefiok M.Sc Environmental Health Management
EKPO, Idongesit Michael M.Sc Environmental Health Management
GORDIAN, Ekom-Abasi M.Sc Environmental Health Management
UMOH, Glory Akpan M.Sc Environmental Health Management
ONO, Enoette Nsese M.Sc Soil Science
EDET, Charles Effiom M.Sc Soil Science

FACULTY OF ARTS
OKON, Emem Uwemedimo M.A Mass Communication
(Business Organization & Communication)
NKANA, Enobong Nsikan
NTIENSE, Israel Francis
KOKO, Reginald
EMMANUEL, Blessing Eta
IKAFIA, Uduak Anam
EYAM, Emmanuel Ntun
IWU, Njideka Florence
ORHERO, Mathias Iroro UZOR, Paul Robinson
ENANG, Nelson Robert
KPODEE, Neemene Thank-God
UDOFOT, Usen Sunday
INYA-Agha, Nkechinyere Nneka
ONYEANULA, Magnus Chukwukere M.A Religious Studies (African Traditional Religion)
EFFIONG, Ogadinma Amako
FACULTY OF BASIC MEDICAL SCIENCES
UDOH, Kudighe Patrick
ASUQUO, Ikanna Ekanem
OBINNA-OBASI, Kenechi Lilian
AKPAN, Aniekan Enobong
EKPOESE, John Dominic IMAGHA, Orok Asuquo
FRIDAY, Ledee
UBOKUDOM, Ekanem Anthony
JOSIAH, Mary Job
EKPO, Ndifreke Emmanuel ESSIEN, Nkereuwem Xavier
EROMOSELE, Chris
UDOH, Ini Smart

FACULTY OF CLINICAL SCIENCES
UDO, Ekaette Ezekiel M.Sc Medical Microbiology & Parasitology

FACULTY OF EDUCATION
UMOH, Susan Njideka M.Ed Early Childhood Education
PETER, Ubong Sunday M.Ed Early Childhood Education
OGBONNA, Comfort Chika M.Ed Early Childhood Education
NKANOR, Imeh Willie M.Ed Early Childhood Education
ESSIEN, Eno Sam M.Ed Curriculum Studies
UMESI, Prince Christian M.Ed Curriculum Studies
AKPAN, Emem Friday M.Ed Curriculum Studies USOROH, Elizabeth Etim M.Ed Curriculum Studies ESSIEN, Olajumoke Bassey M.Ed Curriculum Studies OLANIPEKUN, Samuel Ola M.Ed Curriculum Studies
NYOHO, Ekaette Etim M.Ed Curriculum Studies
DENNIS, Eno John M.Ed Curriculum Studies
ESHIET, Godwin Udofia M.Ed Educational Management & Planning
OFORJI, Kenneth Chimaobi Wilson M.Ed Educational Management & Planning
IDIONG, Sylvanus Paulinus M.Ed Educational Management & Planning
OKON, Francis Etim M.Ed Educational Management & Planning INYANG, Justina Effiong M.Ed Educational Management & Planning
AKPAN, Anna Emmanuel M.Ed Sociology of Education JIMMY, Kingsley Effiong M.Ed Sociology of Education
ASUQUO, Mercy Daniel M.Ed Sociology of Education
EFFIONG, Paul Sunday M.Ed Sociology of Education
OBI, Patience Okwuchi M.Ed Sociology of Education INYANG, Ima Edet M.Ed Educational Evaluation
OJUKWU, Dominic Kenechukwu Chukwuka M.Ed Guidance & Counselling
EKPO, Inemesit Victor M.Sc (Ed) Community Health Education
EDET, Janet Bassey M.Sc (Ed) Organization & Administration of Sports
ABUA, Dymphina Anyingang Master of Library & Information Science (MLIS)
EDEM, Uduak Paul M.Sc (Ed) Chemistry Education
EZEKIEL, Nsubong Mendie M.Sc (Ed) Chemistry Education
AKPAN, Comfort Joseph M.Sc (Ed) Biology Education
JIMMY, Ubong Isaiah M.Sc (Ed) Agricultural Education
BISHIE-UNUNG, Stephanie Sedoo M.Sc (Ed) Agricultural Education
ROBERT, Stephen Paulinus M.Sc (Ed) Agricultural Education
UMANA, Sarah Archibong M.Sc (Ed) Business Education
ETUKUDO, Edet Tom M.Sc (Ed) Business Education
SOLOMON, Ini Akpan M.Sc (Ed) Business Education
OTU, Etieneabasi Peter M.Sc (Ed) Business Education
JIMMY, Joseph Edet M.Sc (Ed) Business Education
FOSTER, Dorka Leson M.Sc (Ed) Business Education
OTOYO, Asuquo John M.Sc (Ed) Technical Education
UTUK, Ini Asuquo M.Sc (Ed) Technical Education
FACULTY OF ENGINEERING
OKON, Edet Ita M.Eng. Petroleum Engineering (Production Engineering) SAMUEL, Joseph Solomon M.Eng. Civil Engineering (Transportation Engineering)
USANGA, Idorenyin Ndarake M.Eng. Civil Engineering (Transportation Engineering)
WALI, Samuel M.Eng. Computer Engineering (Computer Hardware)
OKOYE, Jude Ogochukwu M.Eng. Electrical/Electronics Engineering
AKPAN, Nsikak-Abasi Peter M.Eng. Electrical/Electronics Engineering
(Electronics & Communication Engineering)
SAMPSON, Sampson Uko

M.Eng. Electrical/Electronics Engineering
SUNDAY, Victor Etop

AKPAN, Ndifreke James
NJOKU, Chukwudi Aloziem

BASSEY, Michael Okon

WILSON, Emmanuel Okon
AKPAN, Namnsowo Edet M.Eng. Electrical/Electronics Engineering
(Electronics & Communication Engineering)
EMENYI, Mfon Okon M.Eng. Electrical/Electronics Engineering
(Electronics & Communication Engineering

FACULTY OF ENVIRONMENTAL STUDIES
ENEOKON, Nkereuwem Ene
EKONG, Aniebiet Flannan
ETIM, Eyoh Effiong
BILLY, Owoedimo Udoukpa
AKPAN, Victoria Philip
FACULTY OF PHARMACY
OGUAMANAM, Wilfred
JOHNSON, Imoh Sunday
ANOSIKE, Nnamdi Laurels
NYONG, Mandu Emmanuel
FACULTY OF LAW
EGUBE, Helen Eseroghene

FACULTY OF SCIENCE
JONATHAN, Itohowo Ime M.Sc Environmental Chemistry
NELSON, Innocent Archibong M.Sc Environmental Chemistry
JOHN, Anietie Emmanuel M.Sc Computer Science
ATTAI, Kingsley Friday M.Sc Computer Science
ANANGA, Aniekan Joe M.Sc Computer Science
OSU, Azuanamibebi Derikuma M.Sc Atmospheric Physics
ESSIEN, Imedimfon Ime M.Sc Botany (Plant Ecology)
ETTEOKON, Samuel Edet M.Sc Hydrobiology
EKPO, Udeme Christopher M.Sc Industrial and Food Microbiology
EKONG, Joan Anietie M.Sc Environmental Microbiology
PAUL, Samuel Samuel M.Sc Physics (Geophysics) AKPAN, Otobong Udo M.Sc Physics (Geophysics)
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
UDEME, Kufre Ekpo M.Sc Economics (Development Economics)
PIUS, Philip Oghenekobaro M.Sc Economics (International Economics)
OSCAR, Williams Anthony M.Sc Economics (Monetary Economics) OKERE, Charles Onyenaucheya M.Sc Economics (Monetary Economics)
GIADOM, Lakeside Lekie M.Sc Environmental Resource Management
UDOFIA, Eti-Ido Sunday M.Sc Geography & Natural Resources Management
(Environmental & Resource Management)
ZUBAIR, Idris Master of Geographic Information System (MGIS)
JACOB, Ubong Ufot Master of Geographic Information System (MGIS)
ALOYSIUS, Xavier Asuquo M.Sc International Relations
UZAH, Friday Chimezie M.Sc International Relations
OSIN, Anwana Ikot M.Sc International Relations
ATANDA, Taofeek Adeyinka M.Sc International Relations ESSIEN, Imoh Nnana M.Sc International Relations
EGEMUKA, Chinedu Collins M.Sc International Relations
NTUK, Ntuk Joe M.Sc Public Administration
OBINWE, Nnamdi Nkemuakonam M.Sc Public Administration
MGBEBUIHE, Wisdom Chibueze M.Sc Public Administration
TIMOTHY, Imaobong Ernest Master of Public Administration (MPA) Executive
SAMMY, Emmanuel Akpan Master of Public Administration (MPA) Executive
EFFIONG, Margaret Augustine Master of Public Administration (MPA) Executive BASSEY, Edidiong Okon Master of Public Administration (MPA) Executive UDOWO, Aniekere Samuel Master of Public Administration (MPA) Executive
EKPO, Peace Sunday Master of Public Administration (MPA) Executive
AKPAN, Emem Sandra M.Sc Development Planning
ENAGU, Francis Mgbe M.Sc Rural Sociology & Community Development
EKPENYONG, Unyime Benson M.Sc Criminology
MASTERS’ DEGREE CONT’D. (BATCH III)
FACULTY OF AGRICULTURE
IKPANG, Victor Benjamin M.Sc Animal Biochemistry and Nutrition
ULOH, Collins Okon M.Sc Agricultural Extension
UKO, Amayak Ikpong M.Sc Agricultural Extension
UDOH, Utibe Essien M.Sc Crop Science
ONO, Nkereuwem Nsese M.Sc Aquatic Environmental Management
ARTHUR, Gogo Johnson M.Sc Soil Science (Soil Physics & Conservation)
IBOTO, Mfon Iboto M.Sc Soil Science (Soil Physics & Conservation)
OKON, Unwana Michael M.Sc Soil Science (Soil Survey & Land Use Planning
EFFIONG, Christiana Okon M.Sc Environmental Health Management
ETIM, Kufre Peter M.Sc Environmental Health Management
FACULTY OF ARTS
UDOETUK, Ubong Charles
OCHOJILA, Treasure Uto OKON, Christopher Effiong
INYANG, Comfort Uwem
ADENIBA, Austin Gbenga
ESSIEN, Daniel Friday
FACULTY OF BASIC MEDICAL SCIENCES
DAVID, Jerry Akasi ENE, Sarah Adanna
AKPAN, Timothy Daniel
ITAH, Aniema Alfred Young
OKAFOR, Uchenna Israel
OKON, Edet Effiong
FACULTY OF EDUCATION
USINE, Eno Nduonyi
AKPABIO, Emem Ifreke
AKPAN, Ubon Richard
EFFIONG, Thomas Edet
UDO, Ekerete Mathias
TOMMY, Udeme Ezekiel
OBIOESIO, Ikwo Effiong
OTU, Victoria Samuel
LENE, Promise Uebari
GEORGE, Ubong Sunday
CHIGBATA, Francisca Ogechi
OBOT, Emaediong Nkereuwem
SILAS, Unyime Edet UMOREN, Shirley Etim
AKPAN, Idorenyin Wilson
FREDDY, Susana Effiong
USENDU, Utibe Ukana OKONO, Ima Bassey
EDET, Caroline Gordian
INYANG, Esther Romanus
ITA, Ikpe Nduntuei
UWAH, Ekomobong Ezekiel
TOM, Mary Edet
MADU, Uwaebuka Obioma
AKPAN, Okposin Nyanah
NJOKU, Lois Uchechi
AKWA, Ekaette Moses
EMINUE, Uduonyi Okon
NJOKU, Chibuzo Ikechukwu EKANEM, Akaninyene Peter
IME Erinyana Okon
ANANGABOR, Angela Victor EKEZIE, Stella Chidima
FACULTY OF ENGINEERING

GRACIOUS, Rinwi Tsekwi
AKHABUE, Emmanuel Richards
EDENSETING, Etim Okon
UWA, Iniubong James
USUNGEDO, Aniedi Bassey
INYANG, Enobong Okon
AKPANDO, Saviour Umoh
OLAOGUN, Olusola
AKPAN, Eti-Ini Robson

KALU, Okore Ama
UFOT, Okon Nsa

FACULTY OF ENVIRONMENTAL STUDIES
JACKSON, Victor Isaac
OFODILE, Okonkwo Alfred
EKPENYONG, Ekpo Efiom
FACULTY OF LAW
EFFIOM, Amanda Michael
NWAOGWUGU, Glory Uche
FACULTY OF PHARMACY
UDENWOKE, Emmanuel Onyema M.Sc Pharmacology & Toxicology DAGUR, Emmanuel Ayuba M.Sc Pharmacology & Toxicology FACULTY OF SCIENCE
OFFIONG, Edidiong Emmanuel M.Sc Microbiology (Food/Industrial Microbiology)
USANGA, Emem Mfon M.Sc Physics (Electronics/Communications)
THOMPSON, Emmanuel Enoch M.Sc Physics (Electronics/Communications)
OFFIONG, Kufre M.Sc Applied Physics (Radiation/Health Physics)
EKANEM, Imaobong Emmanuel M.Sc Applied Physics (Radiation/Health Physics)
EYIBIO, Effiong Ekpenyong M.Sc Pure Physics (Solid State/Condensed Matter Physics) JOHNSON, Ubong Archibong M.Sc Applied Physics (Geophysics)
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
ETUK, Udeme Johnson
EBUKANSON, Ekong Sunday
AGBO, Susan Nwadimkpa
UDOH, Enoette Udo
ENODIEN, Tommy Enodienetuk
INWANG, John Etim ESSEN, Anthony Raphael MBADAH, Samuel Akpan NDEM, Uduakobong Abasido
ISONGUYO, Samuel Akpan
UDO, Emmanuel Edo
OKOKON, Nsikak Etim
IHEJIAMAIZU, Grace Chinonye
BASSEY, Imoke Asikong
OKON, Cletus Otu
OKPA, Martins Myke-Okoi
ETUK, Samuel Anietie
ERIVWODE, Victor Arwerosuo
IHE, Odinakachi Henry

Federal University of Agriculture Markudi, Resumption/Mid Semester Break

2018/019 Bauchi State University Direct Entry Admission List

Please follow and like us:
error

Leave a Reply